Plzeň se příští rok zbaví špatné turistické vizitky. Návštěvníci města, kteří teď přijíždějí zájezdovými autobusy na parkoviště v Pallově ulici, už nebudou muset na WC do obyčejné mobilní buňky – veřejné toalety se pro ně zpřístupní v parkovacím domě Rychtářka. Vzniknou z WC, které je teď v přízemí a z řad veřejnosti ho mohou používat jen lidé se sníženou schopností pohybu, kteří mají Euroklíč. Ovšem už nebude zdarma.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a život-ního prostředí Petra Náhlíka jsou mobilní toalety pro účastníky zájezdů nedůstojné. Řešení se nabídlo, když letos po sloučení se společností Plzeň Parking začaly Rychtářku provozovat Plzeňské městské dopravní podniky. „V parkovacím domě se uvolnily prostory, které dříve používal Parking Plzeň,“ řekl Náhlík.

Toalety tak mohou dostat nový vstup a po Novém roce toalety je zprovozní Správa veřejného statku města Plzně. Vstup povede z východní strany domu, lidi bude dovnitř vpouštět elektronická kasa za 10 Kč nebo za 50 eurocentů. „Pro otevření vstupu do parkovacího domu Rychtářka bude nutné vhodit minci do mincovníku na zdi u vchodu. Mincovník bude rovněž vybaven čtečkou Plzeňské karty,“ dodal Náhlík.

Stavbaři změní toalety tak, aby se z nich už nedalo procházet k parkovacím stáním. „Vybrané peníze budou příjmem města Plzně. Náklady se budou pohybovat kolem 250 tisíc korun včetně DPH,“ dodala mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

Druhé WC, které je v patře Rychtářky, zůstane dál zdarma, ovšem dostanou se k němu jen lidé, kteří v domě parkují.

WC bez bariérKde jsou v centru Plzně a jeho okolí další bezbariérová WC, najdete na městském webu www.plzen.eu/obcan/zivot-v-plzni/plzen-bez-barier/wc.