Návštěvníci plzeňského magistrátu měli možnost v rámci 12. ročníku Apriliády nahlédnout i do kanceláře primátora a dozvědět se spoustu zajímavostí z plzeňské historie. Jak už to bývá, legendy zajímaly turisty více.
„O komentované prohlídky radnice je obrovský zájem. Konají se zde každou půlhodinu a všechny jsou v podstatě plné,“ prozradila průvodkyně Monika, která vyrazila s dvacetičlennou skupinkou přesně v pravé poledne. Její první kroky vedly k maketě historického centra Plzně. Tady se účastníci prohlídky dozvěděli něco o založení města. „Plzeňské měšťany trápil šlechtic Bavůrek, který zde tropil schválnosti a výtržnosti. Dokonce se svou skupinou přepadal kočáry mířící do Plzně. Měšťané už nevěděli, kde si stěžovat. A tak Bavůrka chytili a pověsili, což vzhledem k tomu, že byl šlechtic, byla neskutečná troufalost, ale prošlo jim to,“ vyprávěla naše průvodkyně. Kvůli tomuto odvážnému činu ale Plzeň také ze dvou třetin vyhořela. Požáry založili šlechticovi stoupenci.
Návštěvníci většinou pozorně poslouchali a v prostoru na dotazy je zajímala pouze jedna věc. „Řekněte mi, proč jste si na tom krásném náměstí postavili tak strašné kašny?“ zeptal se na sporné dílo, o němž vedou diskuze i samotní Plzeňští, jeden z turistů. Musel se spokojit s odpovědí, že ztvárnění kašen, které v minulosti na náměstí byly, je věcí názoru.
Prohlídka pokračovala do obřadní síně plzeňské radnice, kde císař Rudolf II., jenž v Plzni devět měsíců pobýval, přijal moskevskou delegaci, která žádala o pomoc. Na stěně zůstal oslavný nápis k jeho přivítání do města. Průvodkyně osvětlila i vznik plzeňského znaku, který patří k nejkrásnějším v České republice. „Ačkoliv se velbloud maluje na zeleném poli, archeologický průzkum dokázal, že pole bylo původně modré,“ prozradila drobnou odchylku od skutečnosti Monika.
Návštěvníci si mohli prohlédnout i krásný dobový salonek primátora, který jej ale jako pracovnu nepoužívá. Ta. jak jsme mohli nahlédnutím zjistit, je mnohem modernější.