Na plzeňské náměstí si o Štědrém dnu nachází cestu více a více lidí. Přesně ve čtyři hodiny tady totiž každoročně začíná hrát kapela Oty Hellera, a to přímo na věži katedrály svatého Bartoloměje.

Trubači se na věž těší celý rok

„Jsme moc rádi, že se tu scházíme už sedmnáctým rokem. Je to vždycky úžasný zážitek, na který se pokaždé upřímně těším. Vlastně už když hrajeme, těším se až budeme hrát za rok,” říká Deníku sám kapelník a zároveň nejstarší člen trubačů, osmasedmdesátiletý Ota Heller.

Jelikož je prý věkový průměr dechové skupiny okolo pětasedmdesáti let, musí se před výstupem na věž pořádně posílit. „Na to, kolik toho na posilněnou vypili, hrají dobře,” říká s nadsázkou jeden z doprovodných členů.

Na koledy si zvyklo mnoho Plzeňanů

„Já jsem technik pana Hellera, jelikož to tady na věži nelze nijak ozvučit, dnes dohlížím na to, aby se sem donesly všechny nástroje,” vysvětluje Vlastimil Rauch.

Slavnostní půlhodinka se stala pro mnohé Plzeňany nepostradatelná. „Chodíme sem s rodinou každoročně. Už od roku 2006. Myslím, že atmosféra tu je skvělá a koledy jsou krásně odehrané,” tvrdí Petr Kučera a dodává, že v tom nechtějí trubače nechat, a tak si i oni před koncertem vyšlápnou 301 schodů na plzeňskou věž.

Trénink kapela nezanedbává

Kapela každoročně trénuje na Štědrý den. Největší soustředění je však až před koncertem. „Vždycky od jedné hodiny jedou hrát do Míšova na Plzeňsku, kde zkoušejí buď venku nebo v hospodě, podle počasí, aby pak na ostro zazářili,” říká doprovodný člen.

Jelikož ale letos nebylo tak úplně pěkné počasí a trubači nechtěli nastydnout, zkoušelo se v restauraci. „To víte, berou to velice vážně a i jejich zkouška přiláká velké množství lidí,” popisuje. Zkušení pánové na vrcholek věže vyběhli po zkoušce jako mladíci.

Hellerova skupina nosí radost

Koledy, které trubači zahráli rozezpívaly plzeňské náměstí. Štědrej večer nastal nebo Nesem vám noviny zněly daleko nad městem a rozsvítily oči každému, kdo je jen z dálky zaslechl. Tradice, kterou Ota Heller zavedl, má podle něj i podle neustále rostoucího počtu Plzeňanů, kteří 24. prosince zaplní náměstí, veliký smysl.