Nutnost investice, na niž si ´půjčí´ část peněz z opravy veřejných WC v obvodě, vysvětluje starosta Jiří Strobach (ODS) jako vstřícný krok tělesně postiženým a seniorům.

„Často nás oslovovali zástupci seniorských organizací, kteří po nás žádali zajištění místnosti, kde by se mohli scházet,“ tvrdí Strobach s tím, že nové prostory bude obvod zájemcům půjčovat. Například vozíčkáři se tomu ale podivují. „Nic o tom nevíme, trápí nás jiné věci. Hlavně naprostý nedostatek veřejných bezbariérových záchodů ve městě. To, že bezbariérovou toaletu získá sál na úřadě, nás nevytrhne. Jistě bude k dispozici jen při jednáních,“ podotkla předsedkyně Vozíčkářů Plzeňska Eva Fikrlová.

S výstavbou jednacího sálu v podkroví počítala trojka v příštím roce, pak ale zjistila, že letos už nestihne kvůli nutnému územnímu řízení prostavět čtyři miliony korun určené na rekonstrukci veřejných záchodků. Peníze by tak podle vedení obvodu propadly do fondu rezerv a poté do městské kasy, takže je výhodné je použít právě pro stavbu obvodního sálu.

„Stejně musíme opravit střechu na budově úřadu a také výtah, takže když tyto rekonstrukce spojíme s novou výstavbou, ušetříme tím 15 až 20 procent nákladů,“ argumentuje Strobach.

O půdní vestavbě obvod podle starosty uvažuje nejméně od roku 2001, protože sál zastupitelů má mít bezbariérový přístup, což ten současný v suterénu nesplňuje. Strobach tvrdí, že stavba není věcí místního zastupitelstva (dostali ji jen v informaticní zprávě) a vedení obvodu o ní rozhodlo samo rozhodnutím rady začátkem letošního roku, kdy se také začalo pracovat na projektu. Zastupitelé trojky tak rozhodovali jen o přesunutí čtyř milionů korun právě z opravy záchodků 22. září. Už den předtím se však na trojce uskutečnilo výběrové řízení, kdy byla pro stavbu vybrána společnost CZ stavby s nabídkovou cenou 16, 5 mil. Kč. „Byla to nejlevnější možnost,“ potvrdil Strobach.

Při schvalování přesunu čtyř milionů korun byli někteří zastupitelé obvodu proti transakci. „Místo abychom stavěli pro lidi, stavíme pro sebe a vylepšujeme úřad,“ podotkl například Oldřich Kodeda.

O výstavbě nového jednacího sálu uvažoval i první městský obvod. Poté, co však radnice doporučila obvodním rozpočtům škrtání výdajů kvůli finanční krizi a souvisejícímu propadu daňových výnosů, Lochotín od záměru ustoupil.

„Peníze, které máme na přístavbu připravené, si musíme schovat na pokrytí jiných nákladů v případě nouze,“ uvedl lochotínský starosta Jiří Uhlík (ODS). Podle něj jsou v současné situaci potřebnější investice, například do mateřských školek nebo do vyvážení tříděného odpadu z barevných kontejnerů.