Rozhodli o tom v úterý zastupitelé tří ze čtyř velkých městských částí, většinou po dlouhých diskuzích. Konečné slovo bude mít ale až vedení města, které nyní připravuje vyhlášku.

Nejvíce přístrojů je dnes na trojce – zhruba dva tisíce. Tento obvod má také z jejich provozu největší výnosy. Ročně jejich kasu obohatí o desítky milionů korun. A právě zdejší zastupitelé se i přes odpor opozice rozhodli si tento zdroj ponechat, třebaže v okleštěné verzi. A to i přes to, že se všichni napříč politickým spektrem shodli, že herny jsou špatné a že je vlastně nikdo v ulicích nechce. „Ale musíme se chovat jako dobří hospodáři, tyto příjmy tvoří pětinu našeho rozpočtu. Z čeho bychom pak uklízeli ulice nebo sekali trávu,“ obhajoval stanovisko místostarosta třetího obvodu Radislav Neubauer (ČSSD).

Opoziční topkaři navrhovali herny zrušit úplně. „Když je nikdo nechcete, nehlasujte pro ně,“ vyzýval Radoslav Škarda. TOP 09 upozorňovala i na to, že jiná města a jiné obvody jsou schopny hospodařit i bez těchto ´špinavých´ příjmů. Výpadek podle ní nebude tak náhlý, dojde k němu postupně během tří let. „Kde ale vezmeme náhradu za chybějící desítky milionů? Které služby lidem omezit?“ žádalo odpověď vedení obvodu.

Pravá volba pro Plzeň chtěla gamblery vyšoupnout na Borská pole. „Povolit je 200 metrů od obytné zástavby, škol a sportovišť,“ upřesnil Jiří Trhlík. Ani jedna z těchto variant ale neprošla, koalice ODS a ČSSD je přehlasovala. A prosadila tzv. kompromisní řešení – nezrušit, ale omezit. Provozovatelé by navíc nesměli místo pojmenovat herna a zmizet mají i světelné poutače.

„Tato varianta, podle níž nesmí být herny do vzdálenosti 100 metrů od škol, jídelen a dalších veřejných budov, zredukuje počet přístrojů zhruba na 40 procent,“ podotkl zastupitel za ODS Stanislav Kopáček, podle něhož díky tomu herny zmizí z centra. S tím nesouhlasí opozice. „Proč je tedy na seznamu stále Americká, Klatovská nebo ulice Bedřicha Smetany?“ žádal odpověď Pavel Stelzer (Plzeňská aliance).

Zhruba dvouhodinová diskuze se posléze zvrhla v slovní přestřelku mezi opozicí a koalicí. A také v debatu nad černými hernami, které by podle koalice znamenaly obrovský problém. Opozice je ale označila za ´démonizované riziko´.

Návrhy, jak vyřešit problém hazardu na jednotlivých obvodech, požaduje plzeňský magistrát kvůli plánované vyhlášce. Slovany a Doubravka proto svolaly mimořádná zastupitelstva a v obou obvodech prošel úplný zákaz heren po uplynutí tříleté ochranné lhůty. „Pro návrh hlasovali sociální demokraté a opozice, ODS ne,“ potvrdil Deníku starosta čtvrtého obvodu Michal Chalupný (ČSSD). A podobné to bude i na Lochotíně. „Nové automaty už nepřibudou a v roce 2014 skončí všechny bez výjimky,“ doplnil starosta Miroslav Brabec (ČSSD).

Počty automatů

ÚMO 1 – Lochotín
Přístrojů: 380
Výtěžek: cca 10 milionů Kč

ÚMO 2 – Slovany
Přístrojů: 520
Výtěžek: cca 11 milionů Kč

ÚMO 3 – Bory, střed, Skvrňany
Přístrojů: zhruba 2000
Výtěžek: cca 40 milionů Kč