Nejmladším oceněným je Patrik Novák z Tachova, který pomohl svému strýci při cyklovýletu. „Dospělý muž spadl z kola a nejevil známky života,” uvedla Petra Jarošová z Krajského úřadu. Tehdy šestnáctiletý student lesnické školy okamžitě začal s resuscitací. Když se mu povedlo strýce přivést k vědomí, běžel pro pomoc. „Neměl signál, ale nechtěl se příliš vzdálit,” pokračuje Jarošová. Muž poté znovu upadl do bezvědomí, Patrik musel resuscitovat znovu. Nakonec se mu podařilo strýce odtáhnout k silnici a turisté zavolali záchranku. „Zraněný muž měl těžký otřes mozku, mnohočetná zranění a také roztříštěný ramenní kloub,” dodala Jarošová.

Cenu, která je spojena s finanční odměnou, také dostane Sandra Křížková, která pracuje v plzeňských jeslích. Díky její okamžité pomoci přežil dvouletý chlapec. „Byl to mžik. Chlapeček najednou ležel na zemi a byl v bezvědomí,” popisuje dnes pětadvacetiletá Sandra. Kloučka musela oživovat hned dvakrát, než přijela záchranka. Situaci zkomplikovala chlapečkova matka, která v tu chvíli vešla do dveří. „Byla v šoku a měla téměř hysterický záchvat,” vzpomíná mladá žena. Ostatních šest dětí, které v místnosti byly, nevěděly, co se děje, a bály se. „Proto jsem jednu babičku, co tam byla, vyzvala, ať hlavně uklidní matku,” dodává Sandra.

Co se malému chlapci vlastně přihodilo, však neví. „Záchranka si ho odvezla, a co vím, nechali si ho v nemocnici. Matka ho pak z jeslí odhlásila, ale doufám, že je v pořádku,” podotkla pečovatelka, již na cenu nominovala její matka. Ona sama celou věc považuje za uzavřenou.

Pro třetí ocenění si přijde osmnáctiletá Plzeňanka Karolína Šimůnková, která loni na zimním stadionu zachránila svého spolužáka ze sportovního gymnázia. „Jiný hokejista mu bruslí prořízl hrdlo a ona ho ošetřila,” vysvětlila Petra Jarošová.

Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) navazuje na tradici svého předchůdce Petra Zimmermanna (ODS), který v minulosti ocenil za občanskou statečnost přes dvě desítky lidí. Zimmermann oceňoval nejen za hrdinské činy, nezištnou pomoc nebo za záchranu života, ale také za celoživotní postoje v boji proti totalitě. Pozdější hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) tuto tradici přerušila a chtěla vyhlašovat cenu za lidskost, ta se ale neujala. Navíc zavedla další krajské ocenění Dvoranu slávy pro výjimečné osobnosti kraje. Chovanec se nyní k ocenění statečnosti a nezištné pomoci vrací. „Jejich zásluhy jsou velké a je třeba je ocenit,” míní hejtman.