Organizátoři letošního ročníku připravili také netradiční zahájení v Kladrubech u Stříbra. Na Tachovsku se 29. prosince sejde až tisícovka českých i německých koledníků, kterým požehnají plzeňský i řezenský biskup.

Obě diecéze spolu dlouhá léta spolupracují. Řezenský biskup Rudolf Voderholzer má navíc k západních Čechách velmi blízko, právě v Kladrubech se totiž narodila jeho matka. „Podle odhadů z Německa dorazí 500 až 800 koledníků, zatímco z tuzemska 100 až 150. Všichni účastníci, kteří budou samozřejmě oblečeni v kostýmech, se sejdou na tamější základní škole, odkud půjdou do kostela Nanebevzetí Panny Marie," nastínila jedna z koordinátorek sbírky Alžběta Kalábová. Slavnostní událost spojená s požehnáním koledníkům se uskuteční první adventní neděli, kdy v Německu Tříkrálová sbírka oficiálně začíná. Západočeši si budou muset na skupinky obcházející domovy počkat do 
2. ledna.

V loňském roce se do této dobročinné akce v plzeňské diecézi zapojilo zhruba 2000 lidí. „Na Moravě se jedná až o pětadvacet tisíc zájemců. Rádi bychom, aby se počet koledníků tento rok u nás zvýšil. Stále jsou místa, kam s kasičkou nikdo nepřijde," uvedl ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr. V krajské metropoli jde především o Slovany nebo Lochotín, v Plzeňském kraji je pak nejméně navštěvované Tachovsko.

Aby se obyvatelé o Tříkrálové sbírce, která potrvá až do 14. ledna, více dozvěděli, organizátoři přichystali i doprovodný program skýtající několik koncertů, scénické čtení či výstavu obrazů. Přípravný tým se rovněž snaží sehnat co nejvíce nadšenců, kteří by navštěvovali domácnosti. „Jsme třeba rádi za spolupráci se studenty z plzeňské univerzity," doplnila Kalábová. Tříkrálová sbírka je podle Lodra především o zvěstování zprávy o narození Spasitele Ježíše Krista. „Chceme lidi potěšit, setkat se s nimi. Často také zjistíme, jaké mají potřeby, nebo že jsou osamoceni. Můžeme je informovat o našich službách, znovu za nimi zajet a pomoci jim," nastínil.

Ti, kteří nepotkají koledníky, mohou zavolat na charitu a do terénu vyjede mobilní skupina. Kromě toho mohou obyvatelé přinést dobrovolný příspěvek do vybraných obchodů v Plzni, jež se rozhodly do svých prostor umístit kasičky.

Loňský výtěžek Tříkrálové sbírky v plzeňské diecézi činil 3,8 milionu korun. Tomu, aby letošní akce přinesla větší finanční podporu pro klienty služby charity, pomůže i větší počet dobrovolníků. „Chceme založit dobrovolnické centrum, na které by se mohli pomocníci obracet. Podobné už existuje v Chebu. Koordinovali bychom zájemce nejenom v případě Tříkrálové sbírky, ale také podpory seniorů v domovech, pečovatelské služby nebo humanitární činnosti," vyjmenoval Lodr. Ideální počet spolupracovníků je zhruba stovka.