Obyvatelé Plzeňského kraje si budou moci příští rok kupovat v ulicích větších měst půllitrové PET lahve s vodou a přispívat tak na dobrou věc. Diakonie Západ totiž spustí zcela novou sbírkovou akci Voda pomáhá, která nemá konkurovat Tříkrálové sbírce, ale jednou by chtěla dorůst do její velikosti.

Nápad přišel s úspěchem kampaně H2Óda na Radost, kterou Diakonie zorganizovala na podporu Domova Radost, zařízení pro autisty v jihoplzeňském Merklíně. Díky sbírce, jež v prodeji balené vody spočívala, se podařilo v domově obnovit zdroj pitné vody.

H2Óda na Radost uspěla a pomohlaSbírka H2Óda na Radost vznikla na pomoc Domovu Radost v Merklíně, který při záplavových deštích v roce 2013 přišel o jediný vrt, a tím pádem o zdroj kvalitní vody.
Diakonie Západ rozjela kampaň ve velkém stylu, její tváří se stal komik Karel Hynek.
Během jednoho roku nashromáždila H2Óda na Radost 720 142 korun, o 90 tisíc více, než bylo v plánu.
Obnovení zdroje vody pro Radost nakonec vyšlo na 959 tisíc korun. 

1. ledna spustí Diakonie Západ oficiální web kampaně a začne ji propagovat. Termíny sbírkového dne či dnů, kdy týmy vyrazí do ulic, se zatím rýsují. „Náš výhled je květen, červen, kdy lidem může přijít voda vhod. Jedna lahev bude stát 30 korun, ale dárci budou moci do pokladniček přispět i vyšší částkou. Chceme se objevit ve větších městech Plzeňského kraje s počtem obyvatel nad 5000," popisuje projekt za Diakonii Libor Janíček.

Výtěžek z prodeje vody Diakonie Západ rozdělí podle vlastního uvážení, na webu kampaně pak najdou zájemci seznam konkrétních projektů, které mohou podpořit individuálně. Přispívat by se mělo také formou dárcovských SMS.

Předpokládá se, že by sbírka mohla vynést mezi 400 a 500 tisíc korun.

V celorepublikovém ústředí Diakonie Českobratrské církve evangelické budou průběh novinky sledovat. „Bereme to tak, že H2Óda na Radost byl pilotní projekt. Pokud se Voda pomáhá osvědčí, chtěla by ji Diakonie pomocí středisek, kterých má necelých třicet, rozšířit po celé republice," dodává Libor Janíček.