Plzeň-město, Plzeň-jih a Rokycany se přesunuly do zelené kategorie, která znamená výskyt nákazy bez komunitního přenosu. V kraji nicméně od počátku týdne denně přibývají desítky nakažených.

Podle ředitele krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni Přemysla Tomašuka je však situace v Plzeňském kraji celkově relativně dobrá. „Není to žádná tragédie. Máme zde hlavně lokální ohniska infekce, která jsou však podchycená. Neustále trasujeme kontakty nakažených a odesíláme na testy. Ke komunitnímu přenosu nákazy nedochází,“ popsal ředitel s tím, že je důležité, že KHS i přes zhoršenou situaci nezavádí žádná další protiepidemiologická opatření nad rámec těch celostátních.

POMŮŽE ARMÁDA

Problém však začíná být s kapacitou mobilního odběrového zařízení. „Bohužel hlavně personálně nestíhá, proto jsem požádal armádu o součinnost a předpokládáme, že nám vyhoví,“ poznamenal.

V kraji je na tom nejhůře okres Plzeň-jih, ve kterém je podle hygieniků na 100 tisíc obyvatel přes 116 nakažených. Ohniskem infekce se tam tento týden stala obec Nová Ves, kde se na pouťové zábavě nakazilo přes dvacet lidí. Hygienici tam proto ve čtvrtek hromadně testovali obyvatele. „Výsledky by měly být známy nejpozději v pondělí,“ dodal Tomašuk.

V srpnu se ohniskem koronaviru stala rovněž Tatiná na severním Plzeňsku, hygienici tam zaznamenali téměř tři desítky nakažených a zavedli mimořádná opatření. Obec už se ale vrátila do normálu „Občané, kteří byli kvůli této nemoci v karanténě, už chodí do práce,“ řekl nám starosta Tatiné Jaroslav Beneš.

Veškerá mimořádná opatření, vyhlášená plzeňskou hygienickou stanicí, už padla. „Dodržujeme samozřejmě celostátní opatření, která se týkají nošení roušek v interiérech, ale chod obecního úřadu i pohostinství už byl pro veřejnost obnoven,“ zmínil starosta. Ovšem z preventivních důvodů zrušili obecní zastupitelé pouť i posvícení, které se měly konat o uplynulém víkendu. Stejně tak se neuskutečnili ani hasičské závody. „Nechtěli jsme to pokoušet a proto jsme se tak rozhodli,“ dodal Beneš.

Problém s koronavirem se v Tatiné objevil v první polovině srpna, kdy se po rodinné oslavě v obci nakazilo deset lidí. Hygienici pak na nemoc otestovali celou obec, kdy odhalili další dvě desítky nakažených.