I přesto se ale dopoledne sešli v Salesiáném středisku Lobzích, kam jinak chodí jen hrát florbal a lézt na horolezeckou stěnu. Namísto sáňkování vybírali peníze pro lidi v nouzi. Tříkrálová sbírka charity se letos konala podesáté.

„Tak a teď se prostě nějak musíme dostat do domu,“ říká Petr Purkert, který koledníky jako dospělý dohled doprovázel. Někdy jim lidé odzvoní, někdy čekají dlouho, než někdo vyjde z domu nebo jde dovnitř. Spousta lidí v sobotu v devět hodin ráno ještě spí. nakonec máme štěstí a někdo z domu v ulici Na Dlouhých v Doubravce vychází. Koledníci zaťukají na všechny dveře v přízemí a s mírnou nervozitou si očividně v duchu přeříkávají, co vlastně mají říct. S otevřenou náručí vítají trio králů zejména senioři. „Jéé, vy jste krásní tři králové!“ rozplývá se žena, která otevřela jako první a po vyslechnutí žádosti o přispění pro charitu bez váhání vhazuje do kasičky několik mincí. Zkrátka nepřijdou ani kluci, za snahu dostali pytlík s bonbony. Třináctiletý Tomáš, protože je největší, se chopí křídy a napíše nade dveře K+M+B 2010. Milá paní ještě dostane od zbývajících králů kalendářík a cukřík a jde se o patro výš.

Tam nemáme tolik štěstí a žádné dveře se neotevírají. Úspěchu se dočkáme až o dvě patra výš , kde na nás ze dveří vykoukne rozespalá hlava starší ženy, která se omlouvá, že ještě spala. „Ale počkejte, něco vám dám,“ říká a běží pro mince.

Venku se dozvídám, že kluci koledují letos poprvé. Kromě Tomáše. „Já jsem loni chodil po Dobřanech a to bylo strašné, měli jsme úplně naplněné tři pokladničky,“ vypráví a mně dochází, že strašné kupodivu znamená, že koledníci měli velký úspěch.

Zatímco na začátku tříkrálové pochůzky byli kluci rozpačití, ohlíželi se na svůj doprovod a ujišťovali se tak pohledem, že to nezkazili, po nějaké době už buší na dveře Plzeňanů tak, že je Petr musí trošku usměrňovat. „Jsme koledníci, ne lupiči. Když někdo nechce otevřít, nebudeme se tam dobývat,“ krotí odvážné kluky.

Vybrané peníze pomohou Domovu sv. Františka – azylovému domu pro sociálně slabé děti a mládež a Domovu sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni.