Na matky v azylových domech v neděli v Plzni vybírali tři králové. Tradiční pochod zahájili z náměstí Republiky a poté za zpěvu a v doprovodu koní přes město pokračovali až ke kostelu u Ježíška.

„Koledujeme všude, kam nás v Plzni v neděli odpoledne po druhé hodině pustí, kde je otevřeno nebo od lidí, které potkáme,“ popsala organizátorka akce Alena Kozáková. „Jdou s námi také koně, hraje živá hudba, takže těch kolemjdoucích, kteří se minimálně zastaví nebo v lepším případě přispějí, je vždycky dost,“ dodala.

S negativní reakcí se za roky v průvodu zatím nesetkali. „Letos byla pouze úsměvná debata na facebookovém profilu Plzeňáci, kdy se lidé pozastavovali nad tím, že tříkrálové pochod nejde přesně na tři krále. My ale tři krále neslavíme, připomínáme si tradici,“ poznamenala Kozáková.

Ilustrační foto.
Kraj schválil dotace na ekologické projekty

Pochod oživilo vystoupení Broučci Bandu z 5. mateřské školy Zelenohorské. „Děti zpívají koledy a doprovází je skvělá kapela Band. Ta jediná dokáže hrát podle dětí,“ řekla s úsměvem učitelka Dana Kubaňová, která sbor vede už patnáct let.

Loni se vybralo v plzeňské diecézi, která zahrnuje Plzeňský i Karlovarský kraj, neuvěřitelných 5,47 milionu korun. V Plzni lidé přispěli 748 tisíci korun, v Klatovech se z kasiček vybralo 683 tisíc. Domažlice do sbírky přispěly téměř 217 tisíci korun a Tachov 70 tisíci.