Otevírám dveře a přímo u vchodu sedí legenda osmdesátých let Vítězslav Vávra a zpívá. Doprovází ho pětice hudebníků – jeho nová kapela. Comeback Víti Vávry se blíží – první koncert je v plánu na podzim.

„Někteří tihle kluci by mohli být i mí vnuci, ale jsou dobří," chválí je pražský hudebník Vávra, zatímco kluci uvnitř přehrávají stále dokola jeden kousek písně.

Nápad na vytvoření kapely se už loni na podzim zrodil v hlavě Jiřího Bláhy z Žihle, který spolu s Tomiem Okamurou objíždí celou republiku. Právě Vávra patří mezi jejich stálé hosty. „Lidi na jeho písničky ohromně reagují. Mají je někde vzadu v hlavě, a přestože je nehrají rádia a Víťa není tak vidět a slyšet, znají je a žádají si je," vysvětluje moderátor a hudebník.

Navíc je to takový dárek k blížícím se kulatinám. „Mám příští rok v květnu šedesátiny, tak prý abych si udělal radost," podotkl Vávra.

Několik měsíců pak Bláha hledal a vybíral hudebníky. „Dva jsou z kapely Repelent a klávesák je spolužák ze střední školy, o kterém jsem věděl, že hraje výborně," popisuje Bláha, který sám hraje na kytaru. Nejdéle trvalo, než našel sólového kytaristu. Před nedávnem slyšel sedmnáctiletého Václava Křivance z Plzně a bylo rozhodnuto. Student letectví je také nejmladším členem kapely. Přiznal, že písničky znají spíše jeho rodiče. „Když jsem jim řekl o kapele, měli radost. Prý je Víťa legenda," popisuje Vašek.

Kapelu tvoří kromě Bláhy a Křivance ještě Víťa Bunda, který se s Vávrou bude střídat za bicími, basový kytarista Luboš Muchna a klávesista Pavel Huda. Repertoár nového uskupení kolem autora písní Holky z gymplu nebo Dívky Gloria je jasný. „Budou to moje starý pecky a k tomu jedna písnička od skupiny The Kinks," plánuje Víťa Vávra.

A název? Ten jediný zatím chybí. „Máme několik tipů, ale žádnou definitivní verzi," doplnil Vávra.

Vávra: Zapomenout hrát na bicí? To nejde

Příští rok oslaví pražský zpěvák a bubeník Vítězslav Vávra šedesáté narozeniny. Jedním z předčasných dárků je kapela, kterou se pro něj rozhodl sestavit jeho kamarád Jirka Bláha. Tento týden mělo pětičlenné uskupení první zkoušku.

Máte za sebou první zkoušku. Jak jste spokojený?
Písničky nejsou nijak složitý a kluci hrajou dobře, takže myslím, že to bude bomba. Některý kluky už jsem znal, ale třeba kytaristu Vaška ne. Je mu sedmnáct a mohl bych být jeho dědeček – ten je velmi slušnej. Ladí a dobře slyší, což je hodně důležitý.

Říkáte, že jde o comeback, ale stejně jste vystupoval…
To ano, ale na half playback – na cédéčku hudbu a do toho jsem živě zpíval. Dneska už s kapelou jezdí málokdo. Tohle by ale měly být živáky se vším všudy.

Jak to bude s repertoárem? Budou se hrát jen vaše písničky nebo přibudou i nové skladby?
Jenom moje starý pecky, který lidi opravdu chtějí slyšet. Jezdíme s Jirkou a s Tomiem Okamurou, a když dám starý vzpomínkový písničky, ženský se můžou zbláznit. Kdybych viděl, že je to nebaví, že při nich zívají, nedělal bych to.

Jak dlouho jste nehrál na bicí?
Chodím si v Praze s jednou poloamatérskou kapelou občas zahrát. Navíc se to nedá zapomenout. To je jako noty – jak se je jednou naučíte, nelze to zapomenout.

S vlastní kapelou už nehrajete dlouho…
Kapelu jsem měl naposled před revolucí s Věrou Špinarovou, ale ta byla její. Svou jsem měl v době největší slávy s Petrem Hannigem. To trvalo asi sedm let.

Jak jste vybírali písničky? Máte nějakou, která je vaše oblíbená?
Dávali jsme to dohromady s Jirkou. Osobně mám rád třeba Dívku z heřmánkové návsi. Při svém normálním vystoupení ji moc nezpívám, jen na přání. Taky si teď při koncertu splním ještě jeden sen. Mám oblíbenou skupinu The Kinks a za komunistů jsme jejich písničky nesměli hrát, anglicky zpívat nešlo. Jednu písničku nacvičíme a tu si s chutí na koncertu zazpívám.

Kluci z kapely jsou přece jen o dost mladší než vy. Jak k vám přistupovali? Měli respekt? Vykali vám?
Nemám rád, když mi někdo vyká, takže hned tykačka. Jsou to normální kluci.

Říkali vám třeba, že na vašich písničkách vyrostli?
Spíš jejich rodiče… (smích)