Infekčním onemocněním, při němž dochází k zánětu mozkových blan, se spolu s dívkou nakazily i další dvě děti ze školky v jihoplzeňském Sedlci, kam Terezka chodí. Meningokok typu C naštěstí není nejzákeřnější a přípravky, které dětem naordinovali lékaři, už zabírají a pomáhají.

Fakt, že se meningitidou nakazily tři děti z jedné školky v tak krátkém období, popisuje vedoucí epidemiologického odboru krajské hygienické stanice Petr Pazdiora jako naprosto výjimečný. „Pokud je mi známo, v naší republice se žádný takový případ nikdy neobjevil,“ tvrdí.

„Do středeční 10. hodiny jsme měli onemocnění potvrzeno pouze u dvou dětí, laboratorní výsledky poté prokázaly nákazu i u třetího dítěte. Všechny jsou u nás hospitalizovány s tím, že jejich stav je příznivý. Léky, které děti dostávají, účinkují,“ konstatovala mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Renata Jenšíková.

Terezčina maminka popisuje začátek onemocnění jako obyčejnou chřipku. „Pak se malé začaly na těle objevovat flíčky, druhý den nás lékařka poslala na dětskou kliniku na Lochotín a odtud už jsme jeli sanitou rovnou na infekční na Bory,“ svěřila se Deníku.

„Dva dny byla dcerka v karanténě, nemohla jsem k ní a bála jsem se, že bude hodně brečet. Od soboty už u ní ale přespávám. Jsem ráda, že vidím, jak se Terezka uzdravuje. Teď už je čiperná, předtím byla taková mátožná, unavená a pořád pospávala,“ pokračovala žena. „Malá bere antibiotika a podle lékařů to vypadá, že nás v pátek pustí domů. Ráda bych za tu péči poděkovala celému personálu,“ dodala dojatá maminka.

Sedlecká mateřská škola teď zeje prázdnotou. „Hygienici nám sice nenařídili ji uzavřít, ale rodiče si všechny děti domů vzali sami. Na radu lékařů je přeléčují penicilinem,“ řekla ředitelka Základní a mateřské školy Sedlec Anna Císařová.

Prázdných tříd pracovnice školy využily. „Ačkoliv to prý nebylo nutné, pro jistotu jsme například dezinfikovaly všechny hračky. Teď nám už nezbývá než doufat, že se děti uzdraví a brzy se vrátí k rodičům,“ řekla ředitelka. Mateřská škola je podle ní v provozu a rodiče mohou své děti kdykoliv přivést.

Podle epidemiologa Pazdiory by situace ve školce musela být z hlediska přenosu mnohem vážnější a dramatičtější, aby bylo zařízení uzavřeno.

V letošním roce se v Plzeňském kraji meningitidou nakazilo už sedm lidí. „Z tohoto počtu byl jeden případ smrtelný,“ dodal Pazdiora.

Pro lidský organismus je nejnebezpečnější meningitida typu B. Napadá děti a adolescenty a očkovací látka proti němu neexistuje. Očkovat lze jen proti typům C a A. Vakcína proti typu C stojí 800 korun a účinkuje deset let. „Terezku určitě očkovat nechám a chtěla bych to doporučit všem rodičům. V žádném případě to nejsou vyhozené peníze a vyplatí se to,“ dodala Löscherová.

Meningokok letos v květnu zabil 16letou studentku ze Stříbra. Lékařka přivolaná k pacientce okamžitě povolala záchranku – dívka ale o několik desítek minut později zemřela. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh.