K mání byly nejen vánoční dekorace, vazby nebo ozdoby, ale i staročeské pochoutky, sýrové speciality, svařené víno a medovina. „Slíbili jsme si s manželkou, že ochutnáme všechny medoviny a svařáky, které tu budou nabízet, teď jsme u třetího stánku a doufáme, že nás někdo odnese domů,” svěřil se se smíchem Petr Vlček. Blovické trhy si nenechal ujít ani starosta města Jan Poduška. “Jsem příjemně překvapený, kolik je tu hned po ránu lidí,” konstatoval spokojeně a vybíral proutěný košík.

Zpřístupněno bylo i několik expozic místního muzea. „Bydlíme pár kilometrů odsud a ještě jsme v muzeu nebyli, tak jsme si řekli, že to spojíme s výletem na trhy,” prozradili manželé Šperlovi z nedalekého Nepomuku. Těm prý nejvíce učarovaly sýrové speciality. “Koupili jsme si korbáčky, parenicu a ještě nějaký sýr naložený v oleji, takže si dnes uděláme dobrou večeři a všechno to ochutnáme,” plánovali.

Součástí trhů byly i ukázky práce studentů střední odborné školy v Oselcích. Návštěvníci měli možnost na vlastní oči vidět jak kováři roztápí výheň a přímo na nádvoří zámku kovají z rozžhaveného železa nejrůznější výrobky.

Dobřanské náměstí kromě klasických stánků s vánočním zbožím hostilo i prodejní expozice několika chráněných dílen, charitativních spolků nebo škol. Ty nabízely ručně vyrobené vánoční dekorace, svíčky nebo batikovaná trička. „Nakoupil jsem ozdobné svíčky pro celou rodinu, nebyly drahé a ještě mám dobrý pocit, že jsem pomohl těm, kdo pomoc opravdu potřebují,” vysvětloval místní Antonín Řapek a ukazoval obsah plné tašky.

Na trhu nechyběly ani výrobky žáků dobřanských škol. „Motto celé akce zní Děti pomáhají dětem a výtěžek z prodeje je již tradičně věnován Nadačnímu fondu Klíček,” vysvětlil Deníku mediální zástupce města Miroslav Bukovjan. Vánoční trhy budou pokračovat v následujících dnech i na dalších místech Plzeňska.