Jako dárek tu nekoupíte televizi ani náhrdelník s briliantem. Ale můžete tu pořídit víc, než si při procházkách setmělým vyzdobeným městem můžete myslet. Třeba tu potkáte někoho známého, s kým si rádi dáte kalíšek svařáku či punče, prohlédnete si betlém a svátečně nastrojený stromek. Děti mohou rozhoupat zvon ve zvonici, do speciální schránky odevzdat dopis Ježíškovi, ochutnat čertíka v lokši (klobása v bramborové placce), ovoce namočené v čokoládě či jablka v karamelu. Prodavač v jednom ze stanů hlásí, že párky v rohlíku došly. Vlastně jen rohlíky, v ohřívači má ještě párků dost. „Ale kde mám teď, v sobotu večer vzít rohlíky? Dejte si něco jiného," láká kolemjdoucí. Nevadí.

Každý, kdo chce, si tu najde to své. Zatímco na kraji trhu rozdmýchává kovář žhavé uhlíky a pak ková podkovy pro štěstí, kousek od něj nabízí prodavač plyšové polštáře ve tvaru poprsí. Proti gustu… Kdo odolá, zbydou mu peníze třeba na kus báječného ementálu, krájeného z obřího bochníku. „Ten největší váží 85 kilogramů, vozím ho z německých Alp," říká sympatický prodavač.

Větvička zeleného jmelí stojí u dalšího stánku lidových třicet korun, za mix se zlatem zaplatíte padesátikorunu. Opodál si můžete koupit dokonce svého anděla strážného za 339, kdo by odolal?

Povedený je betlém, u nějž se lidé fotografují stejně jako u ohrady s oslíky, kozami i ovečkami. „Mami, není jim zima?" bojí se asi sedmiletý kluk a maminku upozorňuje, že na rozdíl od postaviček z betléma jsou zvířata živá. Když je ujištěn, že určitě není, spokojeně se snaží na oslíka dosáhnout a pohladit ho.

Prostě plzeňský vánoční trh se vším všudy. „Letos je to tu pěkné, chválí nás i turisté," poznamenává prodavačka svíček a vánočních dekorací.

Tak šťastné a veselé!