Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třetí obvod: Škodaland, trhy 
a tažení proti bezdomovcům

Plzeň – Třetí městský obvod zahrnuje největší území ve městě.

3.10.2014 6
SDÍLEJ:

Seskok parašutistů bývá pravidelnou součástí Balonové show, která se každoročně koná v multifunkčním areálu Škodaland na břehu borské přehradyFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

MO 3 v kostce
Třetí plzeňský obvod je se svojí rozlohou 3546 hektarů jedním z největších obvodů a k 1. lednu letošního roku tu žilo padesát tisíc lidí. Ačkoli se mu říká centrální obvod, patří sem kromě historické části města ve středu Plzně také části historicky mladší, jako jsou Bory, Doudlevce, Skvrňany, Nová Hospoda, Zátiší, Valcha či Radobyčice.
Také třetí plzeňský obvod měl dosud jen pravicového starostu. V minulých volbách v roce 2010 tu o necelá dvě procenta zvítězila ODS nad ČSSD, obě strany měly v 33členném zastupitelstvu po deseti křeslech. Šest míst získala TOP 09, čtyři komunisté. Dvě místa připadla Pravé volbě pro Plzeň a jedno Plzeňské alianci. ODS a ČSSD uzavřely po vzoru plzeňské radnice velkou koalici. Letošní hromadný odchod z ODS se dotkl také centrálního obvodu, tři zastupitelé za občanskou demokracii přešli k hnutí Jiří Strobach – náš starosta. 

Vládu nad ním nyní drží koalice ODS a ČSSD, starostou je Jiří Strobach a místostarostou Radislav Neubauer (ČSSD). Strobach občanské demokraty letos opustil a založil vlastní sdružení, s nímž kandiduje.

Největší investicí trojky v končícím volebním období je stavba sportovního areálu Škodaland. Zatímco ostatní obvody budovaly svá sportoviště postupně a podle svých finančních možností, trojka si skoro stomilionovou investici do pětihektarového sportovního areálu u borské přehrady dokázala prosadit z městského rozpočtu.

Multifunkční areál navštěvují ročně tisíce lidí, je tu spousta hřišť včetně in-linové dráhy a koupacího jezera za cca 18 milionů korun. Areál se v roce 2011 potýkal s problémy, protože po každém větším dešti byla hřiště pod vodou, dobrovolní hasiči tam vyjížděli odčerpávat vodu několikrát měsíčně. Přestože vedení obvodu tvrdilo, že je vše v pořádku, došlo v areálu k několika opravám – drobné opravy betonové plochy ve skateparku, opravy povrchu minigolfových hřišť a také byly posílené drenáže. Vše v rámci reklamace.

Ve Škodalandu se pravidelně konají velké akce typu Balonová show či přehlídky ohňostrojů Plzeňské ohýnky.

Školky s více místy

Podle starosty Jiřího Strobacha se obvod dobře vypořádal s chybějícími místy v mateřských školách díky rekonstrukcím školních objektů a zvýšil jejich kapacitu o 125 míst. Revitalizovaly se také některé sídlištní vnitrobloky, například u Albertu ve Skvrňanech nebo vnitroblok Skupova či Šimerova na Borech.

Třetí městský obvod aktuálně přišel s projektem, kdy nabízí práci bezdomovcům, za niž mohou získat ubytování a stravenky.

Velkým tématem trojky jsou trhy na náměstí Republiky. Ačkoliv vedení obvodu tvrdí, že díky změně organizátora řemeslných trhů se zlepšila kvalita nabízených služeb i vzhled stánků, ne všichni s tím souhlasí. Na trzích obvodem označovaných jako řemeslné totiž opravdových řemeslníků mnoho nenajdete a sortiment se přibližuje spíše nabídkám vietnamských tržišť.

Starostové
1990 Jiří Železný
1990-92 Josef Brejcha
1992-96 Bohumil Kulhánek
1996-98 Stanislav Hajný
1998-2006 Jaroslava Maříková
2006-14 Jiří Strobach 

Poměrně hodně se trojka věnuje seniorům a pořádá pro ně taneční večery, počítačové kurzy nebo bezplatnou právní poradnu.

Obvod usiloval o převzetí správy veřejného bazénu SK Radbuza v Kozinově ulici u Chodského náměstí, který nutně potřebuje rekonstrukci. To ale neprošlo městským zastupitelstvem.

Do obvodu patří i okrajové čtvrti jako Radobyčice nebo Valcha. V Radobyčicích sice obvod finančně podpořil stavbu dětského hřiště, jenže lidé tu dosud chodí místo po chodníku po položených panelech u frekventované silnice.

Kritiku vedení obvodu sklidilo za nejasnosti kolem obsazení bufetu Adrie na rohu Klatovské ulice a Smetanových sadů v roce 2011.

Obvod tehdy nájemce hledal déle než půl roku, podařilo se mu to až na pátý pokus a poté, co byla zcela zrušena minimální cena měsíčního nájemného. Vítěz tendru tak známý bufet získal za částku o dvě třetiny nižší, než platil předchozí nájemce.

Kdo chce na radnici třetího obvodu
• 1 – KSČM (lídr Miloslav Švantner) – 33 kandidátů
• 2 – Plzeň pro sport (Jan Čipera) – 33 kandidátů
• 3 – ODS (Veronika Jilichová Nová) – 33 kandidátů
• 4 – ČSSD (Radislav Neubauer) – 33 kandidátů
• 5 – KDU-ČSL (Stanislav Šec) – 33 kandidátů
• 6 – Jiří Strobach – náš starosta (Jiří Strobach) – 33 kandidátů
• 7 – Republika (Martin Ščepka) – 12 kandidátů
• 8 – Pravá volba pro Plzeň (Jiří Trhlík) – 33 kandidátů
• 9 – TOP 09 (Radoslav Škarda) – 33 kandidátů
• 10 – Společně za Plzeň (Lukáš Bartoň) – 33 kandidátů
• 11 – ANO 2011 (David Procházka) – 33 kandidátů
• 12 – Strana svobodných občanů (Jan Zavadil) – 33 kandidátů
• 13 – Veřejné zájmy Plzně (Alice Huspeková) – 33 kandidátů
• 14 – Občané patrioti (Jaroslava Maříková) – 33 kandidátů
• 15 – Změna pro Plzeň (Renáta Zoubková) – 23 kandidátů 

Autor: Dana Veselá, Miroslava Tolarová

3.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení