Letošní, 42. ročník pochodu se stal součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, jehož generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem také Deník. Všechny účastníky přijel do Třemošné osobně pozdravit také patron projektu – herec, režisér a všestranný sportovec Jakub Kohák. V doprovodu jednoho ze zakladatelů pochodu Břetislava Steidla absolvoval čtyřkilometrový okruh určený jinak především rodičům s kočárky. Cestou však přičinlivý patron rozhodně nelenil a kromě toho, že rozdával úsměvy a pohodu, do igelitové tašky sbíral odpadky.

„Jít po boku pana Koháka bylo velice zábavné, užili jsme si spoustu legrace. Trasu pochodu měníme zhruba jednou za čtyři až pět let, aby si účastníci užili i jiná místa krásné krajiny. Rekordní účast jsme zaznamenali před deseti lety, kdy dorazily dva a půl tisíce turistů, ale i ta letošní je výborný. Je dobrou zprávou, že přibývají především rodiče s dětmi a těm nejmenším pochodníkům jsou tři-čtyři roky. Mnohé rodiny přicházejí na start s kočárky nebo vozíky. Tento trend nás velice těší, protože naším cílem je dostat mládež od počítačů do přírody," pochvaluje si Břetislav Steidl.

Pro pěší turistiku byly vyhrazeny tratě o délce 4, 8, 16, 28, 36 a 50 km, pro cykloturistiku po silnici připravili organizátoři trasy o délce 35 a 71 km, pro terénní o délce 16, 40 a 58 km. Největší zájem veřejnosti byl právě o ty nejkratší – na 4 km se vydalo 330 zájemců, na 8 km 699 účastníků. K zajímavostem patřilo i to, že z cyklotras vyhrála v oblibě nad silnicí terénní trať na 40 km. Nejmladším účastníkem se stal Lukáš Schejbal, který se narodil 13. září 2014, takže mu byly pouhé tři týdny! Celé čtyři kilometry krásně prospal v kočárku:-) Skleněný pohár od manažerky Plzeňské krajské organizace ČUS Ireny Kunschové za něj převzala jeho maminka.

„Myslím, že tento ročník se skvěle vydařil a podmínky už snad ani nemohly být lepší. Dvaačtyřicátý ročník hodnotím nejvýše za posledních sedmadvacet let. Turistů nakonec přišlo víc, než jsme očekávali. Každý, kdo úspěšně dorazil do cíle, se stal vítězem. Od nás dostal účastnický diplom a skleničku s logem pochodu," říká Petr Kule, ředitel Třemošenské padesátky a člen pořádajícího Klubu českých turistů Tatran Třemošná. A jedním dechem s trochou nostalgie dodává: „My, pořadatelé, se pochodu, bohužel, nemůžeme zúčastnit a užít si atmosféru s ostatními přímo na některé z tras. Ty si projdeme jen při přípravě akce pár týdnů předem. Na druhé straně jsme však rádi, že lidem umožníme pohyb a pobyt v krásné přírodě."

Jedním z aktivních a pravidelných účastníků, který se vydal na horském kole vstříc čtyřem desítkám kilometrů v terénu byl také Vladimír Kostelný, ředitel plzeňské oblasti Českých drah. „Jezdím sem v posledních letech pravidelně, protože akce se mi velice líbí a má úžasnou atmosféru. Scházejí se zde lidé, kteří mají společný zájem o pohyb, sport a přírodu a každý si zde najde trasu, která mu nejvíc vyhovuje. Letos cyklistům dávaly asi nejvíc zabrat lesní úseky s kořeny, na nichž to klouzalo, takže bylo potřeba s nimi trochu bojovat. Stejně jako další i já mohu slíbit, že za rok jsem v Třemošné zas!"

Univerzální sportovec Jakub Kohák vymyslel turistický zlepšovák

Na startu, na trase i v cíli pochodu Třemošenská padesátka budil patron projektu ČUS Sportuj s námi Jakub Kohák tradičně velký rozruch. Rozdával legraci, vtípky i dobrou náladu na všechny strany a účastníci – hlavně děti – čekali trpělivě ve frontě na jeho podpis nebo společnou fotografii. Se zakladatelem pochodu Břetislavem Steidlem absolvoval trať určenou pro rodiny s dětmi na 4 km.

Jak jste se prošel?
Byla to perfektní procházka. Hlavně proto, že se mnou šel zakladatel pochodu pan Steidl. Celou cestu jsme si povídali, vzpomínali, užívali krásné přírody a sluníčka. A ještě jsem v lese stačil nasbírat plnou tašku odpadků! Na základě toho jsem vymyslel turistický zlepšovák.

Jaký?
Že účastníci pochodů budou na startu fasovat igelitky. Buď do nich cestou nasbírají houby, ti ekologičtěji vyspělejší je však budou plnit odpadky. Tak se spojí příjemné s užitečným a příroda se vyčistí.

Mimochodem – jaký nejdelší pěší pochod jste dosud v životě absolvoval?
Moje nejdelší trasa je dlouhá už devětatřicet let a stále po ní jdu dál a dál. A doufám, že ještě dlouho půjdu.

Jako správný patron téměř každý týden trávíte „dohledem" nad jiným sportovním odvětvím. Neuvažujete, že si uděláte univerzální trenérskou licenci?
Být tam, kde se sportuje, mě velice baví. Navíc k tomu žádnou licenci ani nepotřebuji. O mně je totiž všeobecně známo, že ovládám každý sport na vysoké úrovni, a ten, kdo potřebuje poradit, se na mne může samozřejmě obrátit. Ovšem upozorňuji, že levná záležitost to pro něj rozhodně nebude:-)

Vladimír Zemánek