České dráhy proto do Plas soustředily letošní Den železnice.

Největší pozornosti se těšila parní lokomotiva zvaná Kafemlejnek, ovšem lákadel bylo více. Od speciálního historického vagonu proměněného v muzeum přes do detailů propracované modelové kolejiště po vyjížďky ručně poháněnou drezínou, hudební vystoupení či křest knihy.

„Železnice v Plasích má za sebou 140 let a já jí i vám přeju, aby měla dalších 140 let před sebou," popřál trati k narozeninám Robert Drozda, který u dráhy strávil přes 40 pracovních let a k letošnímu výročí trati Plzeň-Žatec napsal a sestavil publikaci Železná dráha v Plasích.

Při sepisování knihy byla Drozdovi nejbližší část věnovaná období, kdy železničařil on. „Já jsem k dráze nastoupil 21. srpna 1969. Ještě jsem tedy zažil parní provoz, protože většina nákladních vlaků, manipuláky a některé osobní ještě jezdily v páře. To je z dnešního pohledu už nostalgie, ale bylo to krásný," vzpomíná muž.

Za nejzajímavější ale považuje listování kronikami jednotlivých železničních stanic. „Ony totiž nezachycují jen historii železnice, ale historii celé země, všechny proměny, převraty a podobně," tvrdí Drozda.