„Lékaři slíbili, že přijdou v takovém počtu, aby oddělení fungovalo,“ potvrdila ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová. Rizikové porody a předčasně narozené děti tak nebude muset vrtulník převážet do jiného zařízení, jak bylo kvůli hromadnému odchodu lékařů v plánu. Bude však nutné omezit plánované operace, a to i na odděleních, kde žádní lékaři výpověď nepodali. „Musíme ji omezit, abychom měli dostatečnou kapacitu lůžek na akutní péči,“ vysvětluje Kunová s tím, že první pacienti už dostali oznamující dopis. „Jde o ty operace, u nichž je předpoklad, že by pacient v nemocnici zůstal i po 1. březnu,“ dodává ředitelka.
Kraj lékaře v minulém týdnu požádal o stažení výpovědi, termín byl do neděle 13. února. Ubyla jen jediná – na ARO v Klatovské nemocnici. Díky tomu by však oddělení mělo fungovat. Po odchodu 146 lékařů v kraji budou nejvíce ohroženými nemocnicemi v regionu Klatovská, kde vypadne porodnice a chirurgie, a Domažlická, kde nemá fungovat chirurgie a interna. „Porodnice bude po 1. březnu fungovat v Plzni, v Rokycanech, Stodě a akutní režim i v Domažlicích,“ dodal krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.
Po 1. březnu by klíčovou roli měla sehrát krajská záchranná služba, která bude pacienty převážet na lůžková oddělení, která budou fungovat.
„Z vlastních zdrojů jsme přidali jedenáct posádek. Jsou to lidé, kteří budou pracovat navíc. Tenhle počet jsme ale schopni udržet jen týden,“ upozornil ředitel krajské záchranky Roman Sviták. Náklady na tyto posily budou kraj stát navíc osm milion korun měsíčně. Jeden vrtulník navíc nasadí také leteční záchranáři, v kraji tak budou létat dva.
Krizová mapa regionu, tedy ´kdo se kde o koho postará´, bude hotová ve čtvrtek, v provozu bude až od posledního únorového týdne. Pokud se lékaři s ministerstvem nedohodnou, rozhodne v pátek bezpečnostní rada kraje, zda stačí akutní režim nebo vyhlásí krizový stav.