„Krev nahradit neumíme a tady všechno začíná. Je to jedna z důležitých nitek, které vedou k záchraně života,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek při slavnostním otevření oddělení, které se konalo o den dříve, tedy 13. června.

Dodal, že nejkritičtějšími měsíci jsou v krevních skladech každoročně vždy ty letní, tým ale musí být ve střehu prakticky po celý rok. „Stále se dohání operativa z dob pandemie nebo odložená diagnostika tumorů, což zvyšuje nároky na krevní potřeby. Trvalý mírný nedostatek je zejména u negativních krevních skupin, krátkodobě ale i u těch pozitivních, proto bych rád vyzval všechny, kteří s první návštěvou otálejí, že se skutečně nemusí ničeho bát. Naopak, stanou se společně s ostatními pravidelnými dárci našimi hrdiny, kterým patří náš velký dík,“ konstatoval.

Zdroj: Nová Alena

A z hostů slavnostního setkání se jich přihlásilo sedm, primář Kardiochirurgického oddělení FN Plzeň Viktor Zlocha, senátorka za Plzeňský kraj Daniela Kovářová, velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček, zastupitel Plzeňského kraje Jiří Pek, přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň Jiří Moláček, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička.

Podle primářky oddělení Petry Šlechtové je krev potřebná neustále. „V jednom jediném okamžiku může být sklad plný a v druhém prázdný, proto jsou pro nás dárci, a zvlášť ti pravidelní, nesmírně důležití. Minulý rok jsme evidovali v registru 12 200 dárců, kteří darovali krev alespoň jedenkrát krát v průběhu posledních dvou let. Mírný pokles jsme zaznamenali u prvodárců, těch bylo kolem 1200,“ řekla primářka. Zdůraznila, že s 22 tisíci odběrů ročně patří Transfuzní oddělení FN Plzeň mezi největší transfuzní zařízení v České republice a pochvalují si je samotní dárci, kterým se po rekonstrukci opět zvýšil komfort.

„Opravili jsme podlahové krytiny, přibyly nové automatické i mechanické posuvné dveře či roletové mříže, byl zcela změněn design a vybavení míst pro dárce, zahájili jsme opravu zastřešení manipulačních prostor služebního vchodu a rozšíření nákladové rampy. Upravili jsme elektroinstalaci, rozšířili WiFi pokrytí a datové sítě v laboratořích a vyměnili zabezpečovací a tísňový systém. Největší položkou, která byla dokončena letos v květnu, je zcela nová fasáda a oprava střechy. Celkové náklady modernizace celého Transfuzního oddělení jsou ve výši cca 20 milionů korun,“ připomněl technicko-provozní náměstek nemocnice Milan Topinka.

Jako druhé zdravotnické zařízení v Evropě získala Fakultní nemocnice Plzeň do užívání unikátní přístroj Dxl 9000 na vyšetření krevních vzorků
Fakultní nemocnice Plzeň má unikátní přístroj. Uleví malým pacientům i seniorům

Pro podporu dárcovství začne FN Plzeň společně s městem Plzeň a Plzeňským krajem společnou kampaň na podporu bezplatného darování krve pro záchranu lidských životů. Transfuzní oddělení poskytuje služby zdravotnickým zařízením v celých západních Čechách, ale i z jiných míst České republiky.