„Bojíme se. Už několkrát se stalo, že býci opustili svůj prostor a běhali mimo výběh. Sousedka měla jednoho dokonce na zahradě,“ řekla Deníku pod slibem anonymity jedna z místních žen. Tvrdí, že zvířata nejsou dobře zabezpečena. „Dřív tu byly drůbežárny, ale ty padly. Dnes se tu chovají býci, jenže mají vymlácené příhrady a mohou se dostat ven,“ ukazuje žena na zemědělské budovy.

Statek v Pteníně patří pod Zemědělské družstvo Merklín u Přeštic. Předseda představenstva společnosti Pavel Šalom nereagoval na telefonát ani SMS zprávu, v níž jsme se ho na okolnosti případu či bezpečnost ustájení zvířat ptali.

Kromě Ptenína patří družstvu i další farmy. Vzniklo z Jednotného zemědělského družstva “Rudá hvězda“ Merklín u Přeštic v roce 1975 sloučením družstev Roupov, Ptenín, Merklín a Zemětice.

Společnost se podle svých internetových stránek zaměřuje na chov skotu s produkcí mléka. Uvádí, že v roce 2005 provedla rekonstrukci stájí právě v Pteníně a Bukové, které pak byly adaptovány na odchovny býků a jalovic.

V Zeměticích se stala v roce 2005 podobná tragédie, když tam padesátiletého zootechnika zabil podrážděný býk. Muž, kterého zasáhl býk rohem, tehdy vykrvácel.

Ilustrační foto.
Muže ušlapali v ohradě býci