První ročník byl totiž nultý. A dosud vždy se konala 1. května, Svátku práce navzdory, ale tentokrát se posouvá až na 2. květen. „Je to proto, že na prvního máje zahraje v Plzni skupina Lynyrd Skynyrd, kterou si nechtějí muzikanti nechat ujít," vysvětluje organizátor bigbítu ve Chvojkových sadech Jaromír Lichtenberg.

Ale tím prý veškeré zmatky končí. Jako každý rok se sejdou plzeňské bigbítové kapely v pravé poledne ve Chvojkových lomech na Slovanech. Stejně tak se neplatí vstupné a nic se dramaturgicky nemění ani nevylepšuje, protože základ je od počátku hodně dobrý. A jako pokaždé se bude točit k dobré muzice desítka Gambrinus, protože to je pivo zábav a bigbítových koncertů.

Lidem, kteří do Chvojkových lomů přijdou, zahrají kapely Plymouth, Five rivers, post Regenerace, Hruškowicz, Šindelář-Kořínek, Milestones a Starý psi. Post Regenerace je stará dobrá Regenerace, ale už bez Radka Křemenáka, který vloni zemřel. Nahradil ho Petr Bob Šťastný a název kultovní plzeňské kapely se trochu pozměnil.

Nápad postavit v Chvojkových lomech Milník bigbítu měl akademický malíř a sochař Jaroslav Šindelář, bratr Jiřího Dědka Šindeláře z Katapultu. Vytvořil tu dřevěný protiatomový kříž v kruhu z kamenů. Má připomínat, že za dob totality byla Plzeň místem, kde se bigbít i přes nejrůznější komunistické zákazy vždycky hrál a také poslouchal. Byla to bigbítová bašta, i když rock byl za komunismu ideologickým nepřítelem.

Ve Chvojkových lomech se už sedm let scházejí lidé, kteří se poznávají z někdejších zábav a čajů. A příznivců jednodenní hudební akce přibývá, přidávají se mladí. „Myslím si, že to funguje a že se to osvědčilo. Pokud se něco povede, nemá se to vylepšovat. Obvykle to pak jde do kytek," říká Lichtenberg. Připomene také vstřícný přístup slovanské radnice, hlavně starosty a senátora Lumíra Aschenbrennera. Říká, že je protikomunistickou pojistkou toho, že bigbít se už v Plzni nikdy oficiálně nezakáže.