Oslavu zakončili poslední letošní vyjížďkou na hrad Radyně. Akci zahájil provozovatel muzea Pavel Křovák a majitele a příznivce trabantů provedl muzeem. „Dnešním dnem ukončujeme šestou sezonu fungování muzea. Kromě veřejnosti jsme pozvali rovněž členy plzeňského Trabant klubu,“ uvedl Křovák.

Návštěvníci se během prohlídky expozice Příběhy dvoutaktů podrobně seznámili s historií trabantů a dalšími zajímavostmi. „Máme zde unikát – zatím nejmladší model trabantu na světě. Během jara jsme jej v dílně našeho muzea sestavili z náhradních dílů. Je to modrý universal s dvoudobým motorem. Automobil je plně funkční, zatím má najeté pouhé dva kilometry,“ popsal Křovák.

Operace kolena novou technikou.
Pacientů přibývá. Lékaři v Plzni začali operovat kolena novou, šetrnější metodou

V prostorách retroexpozice si pak lidé prohlédli výstavu fotografií Peggy Kýrové, členky Trabant klubu, plzeňské spisovatelky a vášnivé cestovatelky. Snímky Kýrová pořídila před dvěma lety během své cesty trabantem za polární kruh, kdy za 25 dní urazila zhruba deset tisíc kilometrů. Dnes již padesátiletého trabanta zdědila po rodičích a prvně ho řídila už ve čtyřech letech.

Na cesty za odměnu

„Dříve jsem s ním normálně jezdila, byl to velký a spolehlivý pomocník. Pak jsme si na práci pořídili jiné auto, a tak trabant odešel do zaslouženého důchodu,“ vypráví Peggy Kýrová.

S trabantem od té doby spisovatelka jezdí na srazy a výlety. „Přemýšlela jsem, jak mu poděkovat za to, že to byl takový parťák. Protože mě dlouhodobě lákala Skandinávie, rozhodla jsem se, že ji objedu právě s ním,“ uvedla Plzeňanka.

Devatenáctiletá Barbora Kučerová (vlevo) z Plzně získala na Miss České republiky 2021 titul Miss Silueta.
Porotce zaujala i Plzeňanka Barbora Kučerová, získala titul Miss Silueta

Svého bakelitového mazlíčka na čtyř kolech si žena hýčká, z Čech do Skandinávie a zpátky ji dovezl s jedinou závadou, během cesty vypověděl službu alternátor. „Musela jsem ho vyměnit. Naštěstí jsem měla s sebou náhradní a s výměnou mi pomohl jeden pán,“ vzpomínala s úsměvem Kýrová.