VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toulání v ulicích vyměnily děti za písničky

Plzeň - Jak je odlišná práce s romskými dětmi, se minulý týden přesvědčil i Deník. O jejich temperamentu ví své Pavla Papazianová z občanského sdružení Blízký soused, které se touto problematikou zabývá dlouhou dobu.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Děti z azylového domu v Čermákově ulici vyjíždějí na Romboh. Redaktorka Plzeňského Deníku Jana Nathanská jim při nasedání asistujeFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Pavla nás zavedla na romskou bohoslužbu, kam své svěřence pravidelně vodí. Takzvaný Romboh probíhá každý měsíc v kostele v plzeňské Husově ulici a jeho účelem je vysvětlit dětem, co se má a co se nemá dělat.

Svoz dětí do kostela

Sešli jsme se s Pavlou před azylovým domem v Čermákově ulici. Hned ve dveřích se Pavle navěsilo na krk asi pět dětí. „Pavlo, Pavlo, kam pojedeme?” křičely.

Najednou se ke mně přiřítila malá copatá holčička. „Ty jsi kdo?” kouká na mě zezdola. Moje odpověď ji evidentně moc neuspokojila, ale souhlasila, že mi bude říkat teto Jano. Když Pavla svolala asi patnáct dětí, mohli jsme se přemístit do kostela v Husově ulici. Tam už se sjely další mikrobusy, které byly plně naloženy dětmi z ulic i z druhého plzeňského azylového domu. Potom, co se všichni spokojeně usadili, začaly si děti vzájemně nahlas povídat. Neutišil je ani snaživý moderátor, který zoufale úpěl do mikrofonu.

Pozornost dětí si tak nakonec vyloudila až písnička. Okolo mě se rozezpívaly neuvěřitelně silné a krásné hlasy. Děti se vlnily do rytmu. „Proč taky nezpíváš, teto?” ptá se mě malá Martinka.

Nezpívala jsem, protože to takhle neumím, a na ztrapnění od čtyřletých robátek jsem si chtěla ještě nějakou tu chvíli počkat.

Divadelní etuda

Následující biblický příběh o Mojžíšovi se u dětí setkal s rozporuplnými ohlasy. „Proč zabíjí ty panenky? Já bych si je vzala,” mračí se holčička vedle mne.. S mojí odpovědí, že hračky teď zastupují malé chlapečky, se dívenka nespokojila. Vběhla na pódium a začala faraonově dceři tahat z rukou Mojžíše. „Já si chci taky hrát,” vzpírá se holčička, když ji Pavla odvádí zpátky do hlediště. Ostatní děti jsou ale příběhem šokovány. „To se nedělá. Jak je můžou zabíjet?” ozývá se okolo mě.

Herecké výkony dobrovolníků i s hudebním doprovodem byly autentické a obětavé. Dospělé role hráli často i dětští ochotníci a zvládali to bravurně.

„Víš, romským dětem to vždycky musíme předvádět trochu drasticky, aby je to zaujalo. Jakmile se začínají nudit, ztrácejí pozornost a povídají si mezi sebou,” vysvětluje mi Pavla, když se děsím nad panenkou, s kterou jeden z herců právě mlátí o zem.

Tanec ovládl sál

Po skončení divadelního představení pořadatelé připravili tanec. Šimon, sedmiletý chlapec, který seděl přede mnou, se při slově tančit lehce oklepal. „Já se tady u tebe schovám, jo?” podíval se na mě psíma očima. Chvíli jsem ho přemlouvala, že nemám partnera, co mě provede po parketu, ale nezlomila jsem ho. Ve víru taneční zábavy do mě naráželo jedno děcko za druhým. Když si na to vzpomenu s odstupem, myslím, že tomu bylo tak, protože já jediná byla mimo rytmus.

Nakonec se všichni pomodlili. „Prosíme, abychom se dobře učili, uměli pracovat rukama, našli si hodnou ženu nebo muže a aby nás měl někdo rád,” zaznělo sálem.

Autor: Jana Nathanská

18.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení