Topolánka příliš nepotěšili. Poté, co se jim snažil přiblížit premiérské priority, dav začal šumět.

„Češi chodí mnohem víc k lékaři, než je tomu v jiných zemích. Na to existují statistiky. Nebudeme tolerovat, když si někdo při nemocenské 11 či 12 tisíc ještě dokáže například vymalovat byt,“ vypočítával Topolánek. Pár lidí souhlasně kývlo, většinu ale premiér vyprovokoval k polohlasným reakcím.

„Zkuste žít za naše platy! Z důchodu nevyžijem! Umíte jen naučenou básničku a lidi vás nezajímají,“ ozývalo se. Mikrofon podala hosteska mladíkovi, který se dožadoval otázky. „Říkáte, že lidi zneužívají nemocenskou. Víte vůbec, jaký musí mít člověk plat, aby bral nemocenskou 11 tisíc?“ oslovil premiéra. „Kolik? Podle toho, jak dlouho bude nemocný, asi dvacet tisíc, říkám to dobře?“ vypočítával Topolánek. „To zdaleka nemáme, zkuste si to se mnou vyměnit. Sami jste přijeli několika auty, i když byste se vešli do jednoho. Šetřit se musí odshora, stejně jako se myjí schody,“ volala zhruba šedesátiletá žena. Hosteska k ní zamířila s mikrofonem. „ Není to jen v lidech, vina je i na lékařích. Když zavoláte k doktorovi pro výsledky, řekne vám, ať přijdete osobně. Chce sbírat body,“ tvrdila Topolánkovi. „Vím o tom, musí se to změnit,“ kýval premiér. Vzápětí jeho asistent vypnul mikrofon s tím, že předsedu vlády čeká jiný program, a Topolánek se loučil.

„Tohle že byla debata s občany? Fuj, to je hanba,“ reagoval starší muž v kšiltovce. Žena v zástěře a s kabátem přehozeným přes ramena neskrývala zklamání. „Jsem uklízečka, přiběhla jsem, když jsem viděla z okna to srocení. Beru sedm tisíc hrubého a poslouchám tu řeči o zneužívání nemocenské. V životě bych si to nedovolila, kdybych marodila tři týdny, mám stoprocentní výpověď,“ podotkla. Žena, která předtím s Topolánkem mluvila, se k ní okamžitě připojila. „Abych mohla zneužívat nemocenskou, musel by mě nejdřív někdo zaměstnat. Sháněla jsem práci, ale bez živnostenského listu mě nikdo nevzal, musela jsem jít nakonec do předčasného důchodu. Kdybych chtěla podvádět, mohla jsem kývnout na práci načerno. Takových nabídek bylo i přes úřad práce dost,“ podotkla.

Zaplnil posluchárnu

Premiér včera přednášel i na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity. „Tady je narváno jako na obědě,“ glosovali studenti úplně plnou posluchárnu, kam se nacpalo odhadem tak 600 lidí. Studenti seděli téměř všude – na schodech i na zemi vedle katedry. Zajímali je premiérovy názory na radar, přijetí eura i na rozvoj vysokého školství. Premiér nejdříve poradil budoucím ekonomům, čím by se měli zaobírat ve svých ročníkových nebo diplomových pracích.

„Tím, co nás bude brzdit v globální soutěži. A to je vysoká cena práce, kterou mají Indové, Číňani či Vietnamci nižší,“ uvedl premiér. Podle něj budeme muset snížit daně a prosadit se výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Topolánek vyzbrojený růžovou kravatou a dobrou náladou doporučoval studentům jako téma i přechod české měny na euro. Na toto téma zazněl i jeden z dotazů. Názor Topolánka byl jednoznačný. Přijmout euro v této době, kdy roste ekonomika a zhodnocuje se koruna by znamenalo jediné – znehodnocení úspor občanů. V této souvislosti si Topolánek neodpustil připomenout měnovou reformu v roce 1952, jak uvedl. Vtom se z pléna ozvala korekce na rok 1953. „Á, hejtman Zimmermann mě opravil,“ nenechal se vyvést z konceptu premiér, který, když se ho jeden z pedagogů zeptal na aféru profesora ZČU Budila, nevěděl o problému nic a jen poznamenal, že se měl asi lépe na besedu připravit.

Právě Plzeňané osvobození Američany by podle něj měli chápat nutnost pomoci Američanům v ochraně vzdušného prostoru, jehož součástí jsou, jak dodal, i české gripeny, k nimž by měl přibýt i radar v Brdech.

„Ne, to ne,“ reagoval Topolánek na názor jednoho z dotazujících se pedagogů, že by se měl ministrem školství stát někdo z akademické obce. V ministerském křesle by si prý představoval spíše manažera. “Překvapil mě vstřícností. V televizi se mi zdá arogantnější,“ hodnotily premiéra dvě studentky druhého ročníku ekonomické fakulty. Podle nich i jeho náměty na diplomové práce byly inspirativní.