Ale na poslední chvíli svoji předvolební návštěvu zrušil. Evidentně měl jiné starosti, grémium ODS celý den jednalo o tom, zda má kvůli svým kontroverzním výrokům o církvích, voličích či premiérovi odstoupit. Nakonec post uhájil, ale ještě vyhráno nemá. Jednat ještě bude výkonná rada ODS.

Šéf plzeňské ODS a místopředseda senátu Jiří Šneberger (ODS) byl v úterý odpoledne se soudy na Topolánkovu hlavu opatrný. „Na jedné straně by funkci složit asi měl. Jeho výroky byly neuvěřitelně nešťastné. Na druhou stranu není nic horšího než strana rozhádaná před volbami,“ prohlásil Šneberger.

Na otázku, jak se k problému staví plzeňská ODS, Šneberger odpověděl: „Nemůžeme vydávat žádné oficiální ani neoficiální stanovisko, protože nevíme, co se bude dít dál. Například jestli lze technicky ještě vůbec svolat do voleb kongres a zvolit nového předsedu.“ Zdůraznil, že rozhodnutí o rezignaci musí být jen Topolánkovo a nikdo jej nemůže k rezignaci nutit. „Žádné grémium mu nemůže nic nařídit. Musí se rozhodnout jen on sám a věřím, že jistou sebereflexi má,“ míní Šneberger. Připustil, že od plzeňských občanských demokratů mu celý den chodí SMS zprávy. Část jich říká, ´že už to takhle dál nejde´, někteří jsou naopak přesvědčeni, že Topolánkova kauza znamená vykonstruovaný komplot.

Šéf krajských sociálních demokratů Václav Votava sice míní, že jde o vnitřní záležitost ODS, ale Topolánkovy výroky označil za šokující. „Takto hovořit, byť neveřejně, o homosexuálech, církvi nebo Židech, je zcela mimo naprostou soudnost,“ uvedl Votava s tím, že Topolánek se takto nerozpovídal poprvé. „Zhlédl se v terminologii, kterou používali nacisté. Šokovalo mě i to, jak se vyjádřil o občanech této repuliky,“ dodal Votava.