Předchozí
1 z 5
Další

Vladislav TřeškaVladislav TřeškaZdroj: FN Plzeň

Vladislav Třeška

Přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň a Transplantačního centra v Plzni, proděkan LF UK v Plzni

Prezident České republiky Miloš Zeman udělil 28. října profesoru Třeškovi medaili Za zásluhy I. stupně. Přednosta Transplantačního centra v Plzně je světově uznávaný odborník zejména v oboru transplantologie, cévní a jaterní chirurgie. V těchto progresivních oborech zavedl řadu ojedinělých originálních metod, které uplatňuje v klinické praxi. „Vyznamenání je oceněním celého kolektivu, s nímž pracuji. Kdybych kolem sebe neměl lidi, na něž se mohu spolehnout, neměl bych být za co vyznamenán,“ komentoval ocenění Vladislav Třeška. Chirurgickou kliniku FN Plzeň vede již od roku 1999, v roce 2022 zde byla poprvé v České republice provedena transplantace ledviny z tzv. nebijícího dárce. Klinika se také pod vedení profesora Třešky stala významnou součástí Traumatologického centra pro dospělé a děti a patří k předním pracovištím v České republice.

Profesorka Milena Králíčková v laboratoři.Profesorka Milena Králíčková v laboratoři.Zdroj: archiv Mileny Králíčkové

Milena Králíčková

Rektorka Univerzity Karlovy

Novou rektorkou Univerzity Karlovy v Praze se stala v březnu Plzeňanka Milena Králíčková. Dosavadní prorektorka byla zvolena jako první žena v historii školy. Na Lékařské fakultě v Plzni vystudovala obor všeobecné lékařství, svůj profesní obor zasvětila gynekologii. Od roku 1996 pracovala na Gynekologicko-porodnické klinice FN Plzeň. Od roku 2011 vedla na plzeňské lékařské fakultě Ústav histologie a embryologie UK. „Nikdy jsem se nesnažila v kampani akcentovat silným způsobem, že jsem první žena, která kandiduje. Chtěla jsem, aby opravdu vyhrál ten silnější a schopnější kandidát,“ vysvětlila Králíčková. Od roku 2019 je jednou z vůdčích osobností evropské univerzitní aliance 4EU+, je také ambasadorkou Fulbrightovy komise. V roce 2019 obdržela cenu města Plzeň za vedení projektů napomáhajících zvýšení úspěšnosti léčby neplodnosti.

Primátor Plzně Roman Zarzycký.Primátor Plzně Roman Zarzycký.Zdroj: archiv R. Zarzyckého

Roman Zarzycký

Politik ANO, primátor Plzně

Politická hvězda Romana Zarzyckého stoupá v poslední době strmě vzhůru. Plzeň neměla v roce 2022 úspěšnějšího politika. Před čtyřmi roky se stal náměstkem primátora, po říjnových komunálních volbách povýšil. Bleskurychle domluvil koalici a ve svých pětačtyřiceti letech se stal plzeňským primátorem. Kromě tradičních kompetencí si netradičně pod svá křídla vzal i oblast ekonomiky či podstatnou část pravomocí technického náměstka. „Práce se nebojím,“ glosoval široký záběr. Kvůli primátorskému křeslu rezignoval na post náměstka hejtmana pro ekonomiku, investice a majetek. „Odmítám kumulaci funkcí. Ani motýl nedokáže sedět na dvou kytkách zároveň,“ odůvodnil své rozhodnutí. Svůj politický vliv si ale udržel. I proto, že v Plzni i na kraji vládnou stejné strany. A město na řadě projektů právě s krajem spolupracuje.

Majitel FC Viktoria Plzeň Adolf ŠádekMajitel FC Viktoria Plzeň Adolf ŠádekZdroj: fcv/Ondřej Pastor

Adolf Šádek

fotbalový manažer, majitel FC Viktoria Plzeň

Léta patří k nejmocnějším mužů českého fotbalu. Majitel Viktorie Plzeň rozjel v letošním roce pořádně hazardní partii s brilantním závěrem. Šádek, který už několikrát vytáhl plzeňský klub na samotný vrchol, zase předvedl bafuňářský majstrštyk a znovu trefil jackpot. Pro svůj klub, který tížily vysoké dluhy, přes zimu bez úspěchu sháněl nového investora. Nakonec vše vsadil na jednu kartu, tedy štědré bonusy z pohárové Evropy. Řada odborníků Plzni nevěřila, ale Šádek opět ukázal, že nemožné pro něj není měřítkem. Sehnal pro kouče Bílka posily a Viktoria si na jaře došla pro nečekaný titul, v letní evropské kvalifikaci pak postoupila i do elitní Ligy mistrů. Pro mnohé bláznivá sázka mu vyšla. Do pokladny Viktorie tak přitekly stamiliony. Plzeň se finančně stabilizovala a na hledání investora dostal Šádek další čas. Jako bonus do Plzně dorazily hvězdy z Barcelony, Bayernu Mnichov a Interu Milán. Viktorie Plzeň je teď ještě blyštivější značkou. A Šádek? Mnohé řekl už po postupu do Ligy mistrů přes Karabach. „Tenhle den nebude ničím překonaný. Počtvrté jsme postoupili do Ligy mistrů, což ve fotbalovém světě znamená strašně moc. Mně se navíc odpoledne narodila dcera Sofie,“ vyprávěl tehdy Šádek. Rok 2022 v jeho případě hned tak něco nepřekoná.

Mezi herci plzeňského Divadla J. K. Tyla nominovanými na letošní Cenu Thálie je šéf muzikálového souboru Lumír Olšovský, který porotu zaujal jako profesor Henry Higgins v klasickém muzikálu My Fair Lady.Mezi herci plzeňského Divadla J. K. Tyla nominovanými na letošní Cenu Thálie je šéf muzikálového souboru Lumír Olšovský, který porotu zaujal jako profesor Henry Higgins v klasickém muzikálu My Fair Lady.Zdroj: Martina Root

Lumír Olšovský

Šéf muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni

Plzeňskou muzikálovou scénu posunul Lumír Olšový mezi nejlepší v republice. A uspěl i individuálně. V říjnu získal divadelní cenu Thálie za ztvárnění role profesora lingvistiky Higginse v klasickém muzikálu My Fair Lady, který uvedlo plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Olšovský si tak došel pro svou druhou Thálii, první získal v roce 2001. „Ta cena samozřejmě není jen moje. Když se na ni podívám, tohle ucho, to je Němec, Režná, Topinková, celý bláznivý muzikálový soubor. Ucho z druhé strany, to je maminka, tatínek, jak mě za něj tahali, aby ze mě něco bylo. Podstavec, to je jasný základ – Misař, Krejča, Novotný, můj ředitel, moje náměstkyně a další. A tahle noha, to je moje podpora. Sněmovna to sice nechce pořád povolit, ale já to prostě budu říkat, protože po jednadvaceti letech na to mám nárok – to je můj manžel. A ten ksicht, to budu já,“ snažil se na jevišti nezapomenout na nikoho ze svého okolí evidentně dojatý Olšovský. Muzikál chce v Plzni dál posouvat, příští rok tu bude režírovat Jesus Christ Superstar. „Když na muzikál, tak do Plzně,“ vzkazuje divákům.