V jihoplzeňských Dolcích našel svůj domov i mistr světa v hokeji z roku 1996 a současný trenér litvínovských hokejistů Jiří Kučera. Důležitý je pro něj prý každý gól, který do branky padne.

Kromě úboru českého národního týmu a Škody Plzeň oblékal několik let i dresy finských, švédských nebo švýcarských hokejových klubů. Kariéru hokejisty skončil kvůli problémům se zády. „Řekli mi, že by se oprace nemusela povést, tak jsem radši s hraním skončil,“ vzpomíná.

V cizině prožil dost let, proto teď hodlá zůstat v České republice. „Vytrhnout děti ze školy a sportovních oddílů není dobré,“ říká Kučera a dodává: „Člověk nesmí koukat na sebe, ale na rodinu.“ Zároveň ale nevylučuje, že až děti odrostou, nebude o stěhování uvažovat. „Líbilo by se mi třeba ve Finsku nebo Švédsku, kde jsem hrál.“

Za největší vrchol ve svém životě považuje narození svých čtyř dětí a fungující rodinu. S dcerou Luckou (20 let) z prvního manželství se vídá a volají si. „Jsou tu pro ni otevřené dveře a může k nám kdykoliv přijet.“ Další dvě dcery Bára (15) a Denisa (6) hrají v Přešticích házenou a jediný syn Tomáš (13) možná půjde v tátových šlépějích. „Hraje v žákovské lize za Plzeň a musím říct, že se snaží. Určité předpoklady k hokeji má, tak teď záleží na něm, jak se k tomu postaví,“ míní Kučera.

Třeba bude svého syna jednou trénovat sám. „Trenérství mě naplňuje. Snažím se v něm uplatnit to, co umím, a i nadále u hokeje tímto způsobem zůstat,“ říká Kučera a pokračuje: „Jako trenér si nemůžete moc vybírat, koho a kde budete trénovat. Člověk si časem zvykne na dojíždění i časovou náročnost.“