„Cylindr jsem si půjčil v divadle od Aleše Hámy, ale někteří si kostýmy sami šili," říká důstojník paluby známý pod skautskou přezdívkou Žížal z Třebíče.

O víkendu se poprvé v Plzni konalo největší české setkání vodních skautů Navigamus. Na něm se pravidelně setkávají oddíly jednou za tři roky. Veškerý program každého setkání bývá sjednocen legendou na téma velkého námořního výročí. Letos tedy tragickou plavbou před sto lety.

„Součástí programu bude i vzpomínka na oběti této události," řekl manažer projektu a vedoucí celé akce Pavel Křeček a dodal: „V žádném případě nechceme událost zlehčovat."

Všech tisíc účastníků setkání bylo rozděleno při hře na čtyři paluby. „My jsme měli před Navigamem soutěž na internetu, kde se plnily úkoly. Například se stavěl model Titanicu," vypráví šéf 1. paluby  Žížal  a dodává: „Na první palubu se tak dostaly děti a oddíly s nejlepším hodnocením."

Že se vyplatilo pracovat dopředu, ukázaly na setkání i drobné výhody privilegovaných pasažérů. Měli dezert navíc nebo zajištěnou rezervaci u stolů při jídle.

Jednotlivé paluby byly rozlišeny čtyřmi barvami města Plzně. .

Setkání v kempu Ostende v Bolevci bylo vlastně takovým malým paralelním stanovým městem. Po čtyři dny si účastníci sami vydávali a psali noviny, mezi stany byla čajovna nebo bar. „Ale alkoholické nápoje tu jsou striktně zakázány," vysvětlovala Veronika Bajzíková z Liberce.

V průběhu setkání se hrály nejrůznější hry. V jedné například děti naváděly Titanic skrze pole ker na základě signalizace.

V sobotu šli vodní skauti tdo zoologické zahrady. Na náměstí Republiky se v jejich stánku stavěly papírové parníčky. Za každý z nich byla věnovaná částka právě plzeňské zoo.

Na setkání dorazili i zahraniční skauti. Z Egypta a větší skupina z Polska. „Nejvíc se nám líbily velké hry a vylodění. Když řekl náčelník: Start, vypadalo to jako Den D," pochvaloval si jejich šéf Maciej Palka.

Menší účastníci byli zase nadšení z malých her. „Při Ninja Faltonu se snažíte někoho praštit přes dlaň. Každý má ale vždy jen jeden tah," říkali Šíp  a Márly, vlčata z Českých Budějovic. Hra měla takovou popularitu, že v celém areálu byly k vidění postavy pohybující se v jednotlivých tazích.

Vrcholem Navigamu byla tradičně benátská noc. Za zvuků Mozartovy Malé noční hudby a Vltavy od Bedřicha Smetany kroužily po Boleveckém rybníku desítky červeně a bílé osvětlených lodí.

Popisky fotek označených:

BENÁTSKÁ NOC. Choreografie osvícených lodí na hudbu Mozarta a Smetany je tradičním vrcholem každého setkání Navigamus. I toho v Bolevci.  Foto: Deník/ Vít Poláček

PRIVILEGOVANÍ PASAŽÉŘI. Vodní skauti, kteří představovaly lidi z 1. paluby pózují v dobových  kostýmech.  Foto: Deník/ Vít Poláček