Obrovský nárůst žádostí o vydání Plzeňské karty evidují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). Zatímco vloni o letních prázdninách žádalo o kartu 2104 lidí, letos ve srovnatelném období je to o tři tisíce lidí víc. „Předpokládáme, že za poslední srpnový týden počet naroste o dalších tisíc žádostí, protože jen za pondělí 27. srpna jsme jich přijali 256,“ řekl mluvčí PMDP René Vávro. Zájem souvisí s bezplatnými jízdami dětí od šesti do 15 let, které mohou cestovat od září plzeňskou veřejnou dopravou zadarmo. Musí mít ale Plzeňskou kartu a na ní nahrán bezplatný tarif. Bez něj budou mít problém při kontrole revizorem.

Vydání nové Plzeňské karty (i pro děti) stojí 170 korun. Za expresní vydání do 48 hodin zaplatí žadatel namísto 170 korun dvojnásobek, tedy 340 korun, a na počkání dokonce 420 korun. Při žádosti o duplikát je to levnější: 170 Kč do druhého dne, 250 korun na počkání. „Pokud dítě kartu ztratí, je dobré ji zablokovat a požádat o duplikát. V případě, že je na kartě předplatné, bude vystavena speciální jízdenka, na kterou lze cestovat do vyzvednutí duplikátu karty,“ dodal Vávro.

Kdo z dětí má koupené předplatné jízdné a od září se na něj začne vztahovat možnost cestovat zdarma, nemá na vrácení peněz nárok. Poté, co radní města dětem jízdy zdarma odhlasovali, oznámili, že peníze se vracet nebudou. „Žádala jsem o to, ale přišlo mi písemné zamítnutí,“ poznamenala jedna z maminek.

Ilustrační foto
Čím zláká Plzeň turisty? Kulturou, továrnami i válečným muzeem