I to během svého putování zažil biker Martin Vít ze Šťáhlav, který se společně s Plzeňanem Tomášem Tůmou a Petrem Šedivcem ze Starého Plzence zúčastnil vytrvalostního závodu Craft 1000 Miles Adventure.

Závod dlouhý 1711 kilometrů s převýšením 34 965 metrů je vedený převážně terénem při severní hranici z nejzápadnějšího koutu Čech do nejvýchodnější slovenské vesnice. „Denně se na kole jelo 14 až 20 hodin," říká Vít, jenž vzpomíná třeba na náročné brodění řek, které se občas změnilo v plavání.

V Evropě unikátní závod se jede bez zabezpečení, všichni musejí spoléhat jen sami na sebe, jakákoliv podpora od přátel je zakázaná. „Pomoci nám mohli turisté, které jsme náhodně potkali, ale už ne kameramani, kteří závod natáčeli," říká Vít, který věří, že závodu se účastnili lidé, kteří ctili stanovená pravidla.

Ze závodní trasy určené pomocí GPS přístroje mohli účastníci kdekoliv uhnout, například kvůli doplnění potravin, ve stejném bodě se na ni ale museli opět napojit. Někteří tak činili kvůli přenocování v penzionu, které pravidla nijak nezakazovala. Vít radši volil přespání přímo v terénu – na zastávkách či v lese. „Tohle řešení bylo nejrychlejší. Kam jsem ten den dojel, tam jsem přespal," říká Vít, který si hned druhý den závodu vymkl kotník.

S nocováním v terénu počítal také Václav Jun z Letkova, který kratší 500mílovou trasu jako jediný zdolal na koloběžce. Trvalo mu to 9 dní a 6 hodin. Kvůli dešti ale své plány poupravil a občas se uchýlil také pod střechu.

Účastníci závodu, v němž bylo jedinou cenou překonání sebe sama, připouštějí, že museli čelit nejen fyzické a psychické zátěži, ale také strachu. Respekt měl Vít nejen při setkání s býkem, který mu stál v cestě, ale i v oblasti s výskytem medvědů.

Ze 114 dobrodruhů jich do cíle dorazilo 31. Šedivec s Tůmou to zvládli za 12 dní a 8 hodin, za což jim patří 12. a 13. místo. Vítovi putování po technických problémech zabralo 15 dnů a 17 hodin a obsadil tak 27. příčku.