Prima Fresh Festival nabídne spoustu dobrot
Kdy: sobota 18. a neděle 19. května
Kde: Plzeň
Za kolik: dvoudenní vstupenka 199 korun, jednodenní 149 korun
Proč přijít: Park za Obchodním centrem Plaza v Plzni bude opět po roce patřit špičkové gastronomii. Další ročník Prima Fresh Festivalu přinese kromě možnosti ochutnat spoustu skvělého jídla a pití také menu z legendárních restaurací v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha ve spolupráci s Valoria Catering, kreativní kuchyni Petra Heneše a jeho olomoucké Long Story Short či Alcron Restaurantu. Nebudou chybět ani špičkové místní či zážitkové restaurace. V sobotu od 18 hodin se návštěvníci mohou těšit také na koncert Anny K. V sobotu bude festival otevřený od 10 do 20 hodin, v neděli od 10 do 17 hodin.

Otevřou se plzeňské dvorky
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 18.00
Kde: Plzeň
Za kolik: vstup zdarma, komentované prohlídky dle trasy 100 až 120 Kč
Proč přijít: Skrytý půvab vnitřních traktů plzeňských domů se v sobotu 18. května ukáže i návštěvníkům akce Plzeňské dvorky. Od 10 do 18 hodin budou moci zájemci nahlédnout zdarma do zákoutí, která běžně zůstávají oku kolemjdoucích zapovězena. Mnoho z nich navíc ožije čilým ruchem, koncerty a dalším doprovodným programem. A pokud byste se rádi dozvěděli víc, vydejte se na jednu ze speciálních komentovaných prohlídek. Vstupenky jsou v prodeji v Muzeu strašidel na náměstí Republiky 33.

Nepomuk hostí tradiční pouť
Kdy: sobota 18. a neděle 19. května
Kde: Nepomuk
Za kolik: zdarma
Proč přijít: O třetím květnovém víkendu se bude v Nepomuku konat slavná pouť k příležitosti svátku sv. Jana Nepomuckého. Bohatý kulturní program a staročeský jarmark doplní klasické pouťové atrakce a stánky. Na Přesanickém náměstí se budou během obou dnů střídat různí umělci. Vystoupí zde Rytíři Žichovice, Panoptikum Maxe Fische, skupina Jazz Band Blatná, flašinetářka Eva Houfová, lidový soubor Pšeničky a taneční skupina Shahinez. Své brány otevřou v novém i stavebniny Unibrick se zajímavým programem pro děti i dospělé. V sobotním programu se objeví hvězdy jako Daniel Hůlka na Malé letní scéně nebo Štěpán Rak na Zelené Hoře. Pouť zahrnuje samozřejmě i církevní program. Slavnostní poutní mši svatou v neděli v 10 hodin celebruje Mons. David Henzl.

Rozhlas zve na Den otevřených dveří
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 16.00
Kde: budova Českého rozhlasu v Plzni
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Plzeňská pobočka Českého rozhlasu zve v sobotu na Den otevřených dveří. Prohlédnout si bude možné nejen rozhlasové muzeum, ale i zákulisí jednotlivých studií a také se osobně setkat s moderátory a redaktory, které návštěvníky zasvětí do tají rozhlasové práce. Řadu činností bude také možné si vyzkoušet.

Záchranná služba v Plzni slaví 50 let
Kdy: pátek 17. května od 8.00 do 22.00
Kde: nádvoří Plzeňského Prazdroje
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vzdát hold náročné službě všech záchranářů a záchranářek nabídne po celý pátek program v Plzeňském Prazdroji. V rámci vzpomínkové akce k 50letům Zdravotnické záchranné služby v Plzni budou oceněny současné i minulé osobnosti záchranných složek, představí se různé policejní složky, psovodi se svými svěřenci i letečtí záchranáři v akci. Večer pak uzavřou taneční a hudební vstoupení skupin Dance Nation, Way to či Podvraťáci.

V Mariánské Týnici představí umělecká řemesla
Kdy: sobota 18. května od 10.00
Kde: Mariánská Týnice
Za kolik: 120 a 80 korun
Proč přijít: Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici pořádá v sobotu 18. května od 10.00 hodin tradiční akci Májový den uměleckých řemesel a divadla. Připraven je celodenní bohatý program divadelní, hudební, šermířský a taneční. Chybět nebude ani pohádka a soutěže pro děti, rýžování zlata (zájemci o rýžování si odnesou na památku svůj diplom s narýžovaným zlatem), ukázky sokolnictví, kovářské práce a předení s představením malých oveček. Součástí je též tradiční jarmark s různorodou řemeslnou výrobou.

Charitativní projekt podpoří i Dan Bárta
Kdy: sobota 18. května od 13.00
Kde: Cyklostezka mezi Městem Touškovem a Kozolupy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na cyklostezce mezi Městem Touškovem a Kozolupy vyvrcholí v sobotu odpoledne charitativní projekt Deka pro Hospic sv. Lazara. Více než rok a půl ženy, děti a mládež z Plzeňského kraje, ale i z dalších koutů ČR, pletly a háčkovaly čtverce, které pak splétaly do  dek. Ty by chtěly pořádající spolek Náš Touškov a obec Kozolupy představit a nabídnout za finanční příspěvek široké veřejnosti. Výtěžek charitativní akce půjde v celé výši na mobilní domácí péči Hospice svatého Lazara v Plzni. Odpoledne přinese také dobré jídlo a pití, dětské hry i kulturní program. Bude hrát mladá kapela La Kornjača, pokračovat bude kapela Hospic Band, složená z ošetřovatelů a primáře lůžkové části Hospice svatého Lazara. A jako vrchol dne vystoupí jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí Dan Bárta.

V Krašovské je Parkour workshop
Kdy: neděle 19. května od 10.30 do 12.00
Kde: Krašovská Aktivity centrum Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Krašovská Aktivity centrum Plzeň a Parkour Academy Plzeň zvou na otevřený Parkour Workshop zdarma! Přijď si zaskákat pod vedením profesionálních trenérů. Centrum je vybavené největším parkourovým hřištěm v ČR a také sály s plnohodnotným vybavením. Akce se tedy může konat za jakéhokoliv počasí. Workshop je určeny pro děti od 6 let a je zaměřený na základní parkourové techniky a flow. Program je připraven pro začátečníky i pokročilé.

Rozhledna Krkavec a Kostnicova chata slaví
Kdy: neděle 19. května
Kde: Krkavec
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Dvě výročí se slaví tuto neděli na vrchu Krkavec nedaleko Plzně. Zdejší 18,2 metru vysoká rozhledna se zde tyčí už 123 let a s ní sousedící turistická chata je tu rovných 100 let, a to nemůže zůstat bez povšimnutí. Dorazit na oslavu můžete třeba na kole, či pěšky, na Krkavec vede modrá turistická značka ze Záluží nebo zelená Sigmondova stezka z konečné stanice tramvaje č. 4 na Košutce.

Nýřaňanka zahraje k poslechu i tanci u Area Bory
Kdy: neděle 19. května od 14.30 hodin
Kde: OC Area Bory v Plzni
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Milovníci dechovky mohou vyrazit k nákupnímu centru Area Bory strávit pohodové odpoledne s hornickou kapelou Nýřaňanka. V rámci Odpoledne s dechovkou se tady v neděli 19. května od 14.30 hodin uskuteční pohodové odpoledne s hudbou i tancem. Oblíbená kapela, jejíž historie sahá až do roku 1932, je zaměřena na tradiční dechovou hudbu, ale ve svém repertoáru má i známé taneční melodie 60. - 90. let, populární nejen u starší, ale i střední generace. Akce se koná za každého počasí.

Přeštickou pouť doplní prohlídky kostela
Kdy: sobota 18. a neděle 19. května
Kde: Přeštice
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Tradiční pouť se uskuteční o víkendu v Přešticích, zábavné atrakce budou dělat radost malým i velkým na Masarykově náměstí od sobotních 10 hodin až do nedělní 19. hodiny. Na neděli od 14 do 17 hodin připravil Spolek pro záchranu historických památek Přešticka komentované prohlídky opraveného kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Hravá knihovna pobaví celou rodinu
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 16.00
Kde: Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Knihovna města Plzně srdečně zve na hravou sobotu pro všechny generace, a to v sobotu v hlavní budově knihovny v ulici B. Smetany 13. Můžete se těšit na deskové hry, čtení pro nejmenší (od 10.30 a 13.30), ukázky netradičních knih, malování na obličej (mezi 11.00 a 14.00), kreativní vyrábění, fotokoutek, stopovačku, divadelní představení Kašpárek to zařídí (od 15.00) a další zábavné programy.

V Blovicích slaví Mezinárodní den muzeí doprovodným programem
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 17.00
Kde: Blovice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V rámci Mezinárodního dne muzeí připravili v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek výstavy Dotkněte se středověku a zámeckého sklepení (10, 13 a 15 hod.) a také zámeckého parku (14 hod.).

Tipy na další víkendové akce v Plzeňském kraji:

Rokycansko
Domažlicko
Klatovsko
Tachovsko