Přesvědčili jsme se o tom, jak výkupci kovů dodržují zákony. S osmnácti kilogramy hliníkových koncovek od hasičských hadic (tzv. půlspojky) a mříží od kanálu jsme vyrazili do třech plzeňských sběren kovů. Ve dvou bychom uspěli bez průkazu totožnosti, ve třetím stačil cizí.

„Dobrý den, můžu to u vás prodat?“ ptám se ve výkupně Hrdina, s.r.o., v Domažlické ulici. „Jasně, hodíme to na váhu,“ odpovídají zaměstnanci. „Zapomněla jsem občanku, vadí to?“ Zaměstnancům této sběrny to vadilo a kov nekoupili.

A tak jsme s členem Sboru dobrovolných hasičů Trnová, který nám půlspojky k testu propůjčil, popojeli o několik metrů dál do výkupny Autometall trade.

„Máme hliník a litinu, vezmete to?“ zkouším stejný postup. „Litinu ne, jenom barevné kovy,“ odpověděl výkupčí. Tentokrát to bylo možné i bez občanky, protože zaměstnanec jen pokrčil rameny a kývl, že můžeme hliník prodat. Vymluvili jsme se na lepší cenu u konkurence a pokračovali dál.

Ve sběrně SHZ v Borské ulici vykupovali i litinu, ale bez průkazu totožnosti nám byli ochotni vzít jen hliník. Kanál prý jen s občankou.

Mříž od kanálu Deníku zapůjčila Vodárna Plzeň, ale hasiči z Trnové měli opravdu zájem půlspojky od vyřazených hadic prodat. Proto jsme mříž schovali do auta a vrátili se do sběrny Hrdina s tím, že jsem si pro občanský průkaz zajela domů.

Ale výkupčím jsem předložila průkaz modrooké blonďaté kolegyně. Nad tím, že jim jej ukázala zcela odlišná hnědooká bruneta, se ani nepozastavili, a půlspojky odkoupili. „A co ten kanál?“ ptali se. Odpověděli jsme, že ten už nemáme.

Zajímalo nás, jestli zaměstnanci výkupen postupují podobným způsobem běžně. „Rozhodně občanky kontrolujeme. Náš zaměstnanec tvrdí, že vám prodej bez občanky neodsouhlasil, a protože jste to tu neprodali, tak se nedá nic dokázat,“ řekl vedoucí Autometall trade Robert Tomíček.

„Ten chlapec je tam teprve tři dny, takže asi nevěděl, že občanka se musí kontrolovat vždycky. Alespoň že usoudil, že ten kanál by vzít neměl,“ sdělila zástupkyně vedoucího sběrny SHZ Kateřina Šulcová.

Nedbalost výkupců může nahrávat zlodějům

Výkupci kovů mají ze zákona povinnost zkontrolovat totožnost osoby, která jim materiál prodala. „Musí si zapsat její jméno, bydliště a číslo občanského průkazu. Také druh materiálu a den, kdy jej odkoupili,“ sdělil referent odpadového hospodářství Plzeňského kraje Antonín Dvořák.

Pokud policie vyšetřuje krádež kovového předmětu, jedním z vodítek je evidenční kniha sběrny, v které by se odcizená věc našla. To je také jeden z důvodů, proč si musí výkupny ověřovat totožnost. „Součástí ověření by samozřejmě měla být kontrola fotografií na průkazech,“ řekla policejní mluvčí Michaela Altmannová.

Stačí cizí občanka

„Na fotky se vysloveně nesoustředíme, jen když je rozdíl ve vzhledu hodně nápadný. Spíš koukáme, jestli je průkaz platný. Nemyslím si, že tím, že jsme od vás vykoupili hliník na cizí občanský průkaz, došlo z naší strany k nějakému závažnému pochybení,“ řekla vedoucí výkupny Hrdina Jana Fialová.

Nedbalost sběrny při kontrole totožnosti může vést až k problémům nevinných lidí se zákonem nebo jim způsobit finanční potíže. „Jeden muž, který ztratil občanku, k nám přišel s tím, že nám na ni někdo odevzdal železo za 40 tisíc a on teď z toho musí zaplatit daň z příjmu,“ svěřil se jeden z majitelů výkupen v západních Čechách.

Hrozí pokuty

Zda pracovníci výkupen vyžadují doklady totožnosti a mají v pořádku evidenci, kontroluje Česká obchodní inspekce, živnostenský úřad nebo policie. „Pokud od nás příjmou zboží bez prokázání totožnosti, předáme o tom záznam živnostenskému úřadu, který může uložit pokutu. My postihujeme nedostatky v evidenci. Výše pokuty je odvislá od závažnosti pochybení,“ řekla zástupkyně ředitele české obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Marie Svachová. „Asi před dvěma měsíci jsme prováděli kontrolu sběren v Karlovarském kraji, při níž jsme zjistili, že nám za materiál zaplatili méně, než měli,“ dodala Svachová.

Kanál mají hlásit

Podle Dvořáka by měli ve výkupně dbát i na podezřelé zboží. „Mříž od kanálu by měli odkupovat, jen pokud je rozbitá. V případě, že jim někdo nabízí nepoškozenou mříž, je zde velká pravděpodobnost, že ji ukradl, což je i dost nebezpečné. V takovém případě by měli prodejci zavolat policii,“ dodal.

„Kdyby zaměstnanec sběrného dvora neoznámil, že se někdo pokusil prodat očividně kradenou věc, mohl by být obžalován z trestných činů nepřekážení trestného činu a neoznámení trestného činu,“ uvedla policejní mluvčí Helena Malotinská.

„Mříže od kanálů nebo nové měděné okapy vůbec nevykupujeme, jedině třeba od vodárny. Pokud by někdo přinesl vysloveně podezřelé předměty, kontaktovali bychom policii. Už jsme takhle kontaktovali třeba i Škodovku,“ řekla zástupkyně vedoucího výkupny SHZ Kateřina Šulcová.

Krádeže kovových předmětů se v Plzni objevují poměrně často. „Nejčastějším terčem bývají měděné a hliníkové předměty,“ uvedla Altmannnová.