Lidé z Plzeňského kraje, kteří se budou chtít otestovat na onemocnění Covid-19, se musí obrátit už pouze na Fakultní nemocnici (FN) v Plzni, na plzeňskou Bioptickou laboratoř a soukromou laboratoř Nextclinics v plzeňských Černicích. Odběry pro samoplátce zrušily nemocnice v Klatovech a Domažlicích a také Sušická nemocnice.

Důvodem je rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR z konce minulého týdne, podle nějž by zařízení měla snížit ceny testů na maximálně 1756 korun, což je pro nemocnice nepřijatelné.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové by kraj na testy pro samoplátce musel doplatit zhruba 100 tisíc korun denně. „V krajských nemocnicích v Domažlicích a Klatovech jsme každý den otestovali cca 100 lidí, což pro nás nyní znamená doplatit za každého samoplátce zhruba tisíc korun,“ vysvětlila radní.

Za testy v krajských nemocnicích lidé zaplatili 2800 korun.

Vyšetřovat samoplátce na Covid-19 prozatím nebude ani Sušická nemocnice, která denně odebrala vzorky desítkám lidí. „Testy jsme pozastavili, museli bychom je jinak dotovat z rozpočtu města, což není možné,“ vysvětlil Deníku ředitel nemocnice Václav Rada.

Ilustrační foto.
S rozvolněním vyjedou také školní autobusy

Občany, kteří se potřebují dostat přes hranice, vyšetří Fakultní nemocnice v Plzni, Bioptická laboratoř nebo laboratoř Nextclinics.

FN testy nabízí od 11. května a zájemci se na vyšetření objednají pomocí on-line formuláře.

Bioptická laboratoř zrušení testů minulý týden zvažovala, nicméně zatím ve vyšetřeních pokračuje. „Testy zatím děláme a vyčkáváme, co bude. Lidé se mohou stále objednat. Odběrové místo je otevřené do neděle,“ sdělila ředitelka laboratoře Zdeňka Dušková.

Za cenu určenou ministerstvem provádí testy také Nextclinics. „Rozhodli jsme se, že budeme pokračovat i za tuto cenu. Rozdíl je pouze v tom, kde si klient vyzvedne výsledky. Pokud si je převezme v laboratoři, cena zůstává na 1756 korunách. Pokud je bude chtít zaslat e-mailem, cena je o něco málo vyšší,“ uvedla za Nextclinics Vendula Lošanová.

Nařízení se dotklo hlavně pendlerů, kteří za prací nejčastěji dojíždějí právě z Klatovska a Domažlicka. Někteří se nyní obávají, aby na vyšetření nemuseli dlouho čekat, a tak se raději nechají otestovat v zahraničí.

„Původní cena testu mi v žádném případě nevadila. Testovat se už ale nechám jen v Německu, kde zaplatím 85 eur. Jsou k nám totiž vstřícnější. V Čechách jsme museli přijet na minutu přesně, jinak nás odmítli. V Německu termín přizpůsobí mým časovým podmínkám,“ popsala pendlerka Milada Seidlová z Klenčí pod Čerchovem.

Kemp v Nýrsku
Kempy vyřizují objednávky denně, místa už jsou málokde