„Loni byl park úplně plný. Letos jsem zklamán. Je škoda, že sem nechodí třeba studenti Západočeské univerzity, která je spoluorganizátorem běhu,“ uvedl bývalý rektor univerzity Zdeněk Vostracký. Sám běhá každý rok a ani letos nechyběl. K běhu si vybral kratší trať, která měřila 1750 metrů. Delší je dvojnásobná.

Účelem běhu není závodit, ale podpořit myšlenku Kanaďana Terryho Foxe. Mladík, kterému byly v důsledku rakoviny amputována pravá noha, běžel s protézou napříč Kanadou a za 143 dní urazil přes 5560 kilometrů. Poté, co před 26 lety rakovině podlehl, se začaly konat jeho jménem běhy v kanadě a později v celém světě. ČR se k humanitární akci přidala před 15 roky. Stejně jako jinde na světě putuje výtěžek z běhů na výzkum rakoviny, aby se proti ní našel lék.

Plzeň v sobotu na výzkum přispěla částkou 29 762 korun. Z minulými ročníky a mimořádným darem ve výši 50 tisíc korun je to přes 912 tisíc korun. „V celé ČR se dosud vybralo přes 26,6 milionu korun. Běhy se každým rokem konají v téměř dvou stech českých městech,“ uvedl za pořadatele Tomáš Tománek.

Jako tradičně přišly na start plzeňských běhů především rodiny s dětmi. Složení účastníků bylo ale různorodé. Nechyběli ani tatínkové s kočárky nebo tělesně hendikepovaní lidé. „Chci podpořit symboliku běhu, že i s nemocí se dá bojovat,“ uvedla jedna z dospělých běžkyň Nikola Zemánková. Její pětilétá dcera Nikolka prý přišla, protože jí maminka slíbila, že v parku bude hodně dětí. Obě byly spokojené.

Příspěvek na výzkum rakoviny se dává formou startovného. To je dobrovolné, přičemž každý dárce obdrží za startovné diplom a čelenku. Kdo přispěl sumou přes sto korun, obdržel i tričko.

Běhy Terryho Foxe v Plzni

více zde