Když se Tereza B. dostala v prosinci loňského roku do finančních potíží, nemohla se o svého koně Patrika dále starat. Rozhodla se tedy, že ho za 17 tisíc korun dočasně prodá do jízdárny patřící rodině Barchánkových ve Zbůchu. „Byli jsme domluveni, že jim ho prodám, vyřeším svou finanční krizi a za stejnou cenu ho pak do tří měsíců odkoupím zpátky. Byla jsem domluvená, že za ním budu pravidelně jezdit,“ říká Tereza. Veškerá domluva ale proběhla pouze ústně. Nikdo s nikým nepodepsal žádnou smlouvu.

Už na začátku si prý Tereza všimla, že péče o Patrika není ideální. Kůň hubl, ale dívka zatím neměla finance na to, aby ho koupila zpátky. Eliška Barchánková, která se měla o zvíře starat, údajně svou péči zanedbávala. Tereza se tak musela starat sama.

Když chtěla dívka po třech měsících Patrika odkoupit, řekl jí prý majitel statku Pavel Barchánek, že zvedá cenu na 25 tisíc korun. Poté došlo k hádce, po níž zvedl majitel požadovanou cenu na 45 tisíc, na Terezu podal trestní oznámení a obvinil ji z toho, že mu vypouští koně z ohrady. „Hladoví koně mu ze statku často utíkali, aby se najedli na blízké louce. Dokonce i vyhrožoval, že ublíží mně a jinému koni, na kterém jsem v té době jezdila,“ postěžovala si Tereza.

Česko-bavorský festival Treffpunkt v plzeňském DEPO2015.
Co spojuje Bavory a Čechy? Klobásy, pivo, dechovka

Vše vyvrcholilo tím, že lidé bydlící v okolí statku posílali Tereze fotografie čím dál víc zuboženého Patrika. Minulé pondělí se jí ozvala dívka, která se o koně částečně starala. Sdělila jí, že si má Patrika a další kobylu za 25 tisíc korun odvézt, jinak půjdou na jatka.

V pátek se na koně přijela podívat blovická veterinářka Tereza Jindrová, aby před prodejem provedla povinné odběry krve. Eliška Barchánková údajně přes Patrika hodila deku, aby veterinářka neviděla, jak je vyhublý.

O den později dostala Tereza B. telefonát, že Patrik leží na zemi a nemůže se zvednout. Zesláblé zvíře leželo na zemi a předníma nohama se kopalo do tlamy, z níž silně krvácelo. Přes snahu Terezy i veterinářky Jindrové musel být Patrik po šesti hodinách trápení utracen. „Příčinou smrti byla rozhodně podvýživa,“ uvedla Jindrová.

Policie případ vyšetřuje jako týrání zvířat. „Jedná se o šestý letošní případ týrání zvířat v okresu Plzeň–venkov,“ uvedla policejní mluvčí Iveta Kořínková.

Nikoho z rodiny Barchánkových se Deníku nepodařilo kontaktovat ani přímo na místě, ale ani telefonicky.

František Šváb při ukázce mletí obilí v Západočeském muzeu v Plzni
Pravěké mletí mouky? Zapotíte se