Jde o terasy v zahradě zámku Zelená Hora (odborně zvané sala terrena) a vzácné sochy Lazara Widemanna v Žinkovech.

Sala terrena v areálu Zelené Hory je podle manažera mikroregionu Nepomucka Pavla Motejzíka v havarijním stavu ve fázi zániku. „Jde o pozoruhodnou, v podstatě zahradní architekturu z poloviny 19. století. V současné době je nejohroženější částí komplexu Zelené Hory. Proto je záchrana opravou a rekonstrukcí nutná a neodkladná, je bezprostřední nebezpečí destrukce zřícením. Omítky, detaily profilací a výplně otvorů jsou již povětrností zničeny. Jsme rádi, že obec Klášter naši nabídku odborné spolupráce přijala, a jedná se tak o první vlaštovku po pěti letech, která by výrazně rozhýbala opravy zámeckého areálu," tvrdí Motejzík.

Widemannovy sochy v Žinkovech stojí u svatováclavského kostela na tamní návsi. Čtenáři Deníku je dobře znají. „Díky vynikající spolupráci s nepomuckou farností a ochotou P. Slávka Holého byl nejcennější barokní soubor na jih od Plzně za podpory dotace dotaci z MAS sv. Jana z Nepomuku zachráněn pět minut po dvanácté od své zkázy, ale vyhráno zdaleka nemá," upozorňuje Motejzík.

Dvě sochy a pět váz totiž stále stojí na ohradní zdi kostela a restaurátorské práce potřebují. „Jsou nezbytné k záchraně a ideálně také obnově tohoto neskutečně vzácného klenotu," dodává s tím, že s památkami do budoucna počítá také program Plzně 2015: „Na Zelené Hoře se bude konat zahájení hlavního festivalu 9 týdnů baroka pro celý Plzeňský kraj.