Rozšíření dnes dvouproudové silnice z Plzně do Třemošné na čtyřproudovou je na spadnutí. „Stavba je vysoutěžená a těsně před podpisem. Začátkem roku se bude předávat staveniště a samotné práce začnou v dubnu příštího roku,“ řekl Deníku Miroslav Blabol z plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). S rozšířením silnice se začne u u Kamenného rybníka a po zhruba 1,5 kilometru se silnice napojí na obchvat Třemošné. Na zhruba čtvrtmiliardové stavbě se finančně podílí i město Plzeň. Ke Kamennému rybníku povede přes silnici lávka pro pěší.

Další jízdní pruhy i lávka mají významně posílit bezpečnost. Silnice mezi Plzní a Třemošnou totiž patří k těm s nejčastějšími a mnohdy tragickými nehodami.

Podle starosty Třemošné Jaromíra Zeithamla bude širší silnice přínosem nejen pro jeho obec, ale i pro Horní Břízu, Kaznějov a další. „Spojení na Plzeň se zrychlí a bude bezpečnější. Dnes tu jezdí nákladní doprava, není tu dobře vidět, předjíždění je riskantní. Čtyři pruhy to vyrovnají,“ poznamenal.

Stavět se bude za provozu, i když určitá omezení řidiči přece jen pocítí.

Co se chystá
V příštím roce na jaře zahájí Ředitelství silnic a dálnic v Plzni dvě nepřehlédnutelné stavby. V dubnu začne rozšíření dnes dvoupruhové silnice mezi Plzní a Třemošnou o další dva jízdní pruhy. Jde zhruba o čtvrtmiliardovou akci, na níže se bude podílet také město Plzeň.

Ve stejném čase má začít i půlmiliardová stavba čtyřpruhové magistrály podél žatecké železniční trati poblíž Velkého boleveckého rybníka mezi Lochotínem a ulicí Na Roudné.

Další významnou dopravní stavbou, kterou v Plzni zrealizuje v příštím roce ŘSD, je část východního okruhu poblíž Velkého boleveckého rybníka. Jde o úsek mezi křižovatkou Plaská x Studentská (od Fordu Hornát) vedle žatecké trati k ulici Na Roudné (místo u Soušků). Tam vyroste velký kruhový objezd a nová silnice bude čtyřproudová.

„Tento úsek stavby právě soutěžíme, obálky s nabídkami se budou otevírat koncem listopadu,“ potvrdil Blabol. I tady se počítá se zahájením prací na jaře 2019, více než půlmiliardová stavba by měla být dokončena na přelomu roků 2020/2021.

V dalších letech se tzv. východní okruh silnice protáhne z Roudné až na Slovany k dálničnímu přivaděči v Jasmínové ulici. Kompletně hotovo by mělo být v roce 2025.