Že je příjemné teplíčko ale raději neříkejte před provozovateli skiareálů nebo majiteli horských penzionů. Ti se při takových slovech totiž nejspíš rozpálí doběla. A dobrou náladou z neobyčejně vysokých teplot rozhodně nemají ani zahrádkáři nebo včelaři.

„Spustili jsme provoz pouze jeden den, a to na silvestra, ale museli jsme to zase stopnout, kvůli nedostatku sněhu a teplu. Způsobuje nám to nemalé finanční problémy. Podobnou sezonu jsme zažili asi před třemi lety, kdy se tady jezdilo pouze 39 dní, přitom optimální doba je alespoň sto dní. Pořád doufám, že se to nebude opakovat, ale počasí zatím neslibuje nic hezkého. Alespoň pro nás,“ sděluje provozovatel skiareálu v Kašperských Horách Karel Pokorný.

Naopak skiareál Špičák v Železné Rudě si zatím na počet lyžařů nemůže stěžovat, ale to se může brzy změnit. „Byl jsem překvapen vysokou návštěvností na silvestra, která byla okolo 1900 lidí. Tento počet nepamatuji už několik let, většinou to bývalo okolo 1500. Ovšem i my se bojíme oteplení a oblevy,“ uvádí spolumajitel lyžařského areálu Špičák Vladimír Kasík.

Nedostatek sněhu způsobuje velké problémy také provozovatelům penzionů na Šumavě, kteří jsou na sněhu závislí. „Nemáme nyní skoro žádné rezervace a ty, které máme, nám lidé ještě ruší. Hlavním důvodem je právě nedostatek sněhu, kvůli kterému k nám hosté jezdí. Naposledy jsme takovouto situaci zažili, když Šumavu zasáhl Kyrill,“ vzpomíná provozovatelka penzionu Družba v Hojsově Stráži Jana Skryjová.

Meteorologové mají ale pro horské nešťastníky dobré zprávy. „Pondělní teploty už byly maximem, teď se budou postupně snižovat. V úterý v noci už na horách teploty klesnou pod nulu. Ve čtvrtek očekáváme pravidelné sněžení, může připadnout kolem 20 centimetrů sněhu,“ uvádí plzeňský meteorolog Jan Sulan. Na konci týdne klesnou teploty k nule i v nížinách, na horách bude pod nulou i ve dne.

Na zrádnost počasí upozorňuje i místostarosta plzeňských zahrádkářů. „Při teplotách kolem deseti stupňů nad nulou dochází k proudění mízy, při nastalých mrazech pak může dojít k roztrhání kůry na stromech. Zahrádkáři by neměli zapomenout na zastiňování stromů,“ připomíná Václav Rajšl.

Včelám teplé počasí narušilo zimní spánek. „Jsou probuzené, dělají prolety. Tím mají větší spotřebu potravin. Zatím mají co jíst, ale na jaře je budu muset přikrmit. Kdo to neudělá, může mu vymřít celé včelstvo,“ domnívá se kaznějovský včelař Vladimír Mencl.

Teplotní rekordy

Teploty naměřené v pondělí
Nepomuk 12,5 °C
Klatovy 12,4 °C
Plzeň-Bolevec 12,2 °C

Dosavadní rekord:
11,6 °C Plzeň-Bolevec (1988) a Klatovy (2003)