Dnes jsou v situaci, že pokud to neudělají do konce října, přestanou do Plzně jezdit vlaky s levným uhlím, které sem dosud směřovaly ze Sokolovské uhelné. „Od listopadu už nebude čím topit a budeme muset uhlí nakupovat mnohem dráž. Odhaduji, že cena tepla by se zvedla asi o 40 procent,“ potvrdil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Může se tomu město ještě vyhnout a levné teplo v Plzni udržet i nadále? Ano, ale jen za cenu, že už mu nebude patřit teplárna ze sta procent jako nyní. Teď mají politici tři možnosti. Buď povolí sfúzování teplárny s Plzeňskou energetikou, již vlastní významná energetická společnost EPH a vytvoří společný podnik, čímž získají levné uhlí. Nebo se domluví na dalších dodávkách se Sokolovskou uhelnou, což ale také nebude zadarmo. „Sokolovská uhelná nabízí další levné uhlí v případě, že jí odprodáme 34 procent akcií teplárny,“ potvrdil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Třetí možností je nákup dražšího uhlí od společnosti Czech Coal, která ale nepožaduje kus teplárny.

Pokud zastupitelé o některé z variant nerozhodnou do konce října, dosud prodlužované měsíční smlouvy na uhlí ze Sokolova končí. „Od listopadu už ani vagon ze Sokolova, máme to černé na bílém,“ uvedl zdroj z radnice, který odmítl jméno zveřejnit.

Kdo je kolem Plzeňské teplárenské

Czech Coal
Podnik finančníka Pavla Tykače obchoduje zejména s hnědým uhlím a patří mu část dolů v mosteckém hnědouhelném revíru.

EPH
Je to investor v energetice a průmyslu. Vlastní ho ze 40 % PPF Group a PPF Partners, dalších 20 % patří Danielu Křetínskému, který odpovídá za manažerskou správu. Zbývajících 40 % akcií vlastní J&T, což je finanční gigant s majetkem kolem sta miliard korun, který vlastní řadu strojírenských podniků, několik bank i fotbalovou Spartu. V Plzni mu patří Plzeňská energetika.

Sokolovská uhelná
Vlastní uhelné doly, generální ředitel je František Štěpánek, Plzeňské teplárenské léta uhlí dodávala.

Místopředseda dozorčí rady teplárny Tomáš Jílek (TOP 09) prohlásil, že už vyzval radnici, aby co nejdříve svolala mimořádnou valnou hromadu teplárny, což je městská rada. „Jsme zděšeni tím, kam až nechali radní situaci dojít,“ zlobí se Jílek s tím, že po letitých úvahách, co s teplárnou dál, se nakonec bude rozhodovat jen pár týdnů před tím, než podniku definitivně dojde uhlí.

Rozhodnout mají zastupitelé v říjnu

Šibeniční termín děsí i hejtmana a městského zastupitele Milana Chovance (ČSSD). „Vedení města by mělo požádat Sokolov o prodloužení dodávek o pár měsíců a mezitím předložit zastupitelům i veřejnosti kvalitní podklady včetně všech čísel,” prohlásil Chovanec s tím, že bez expertiz odmítá rozhodovat.

Primátor Martin Baxa (ODS) svolal mimořádnou schůzi radních na polovinu října, 25. října pak kvůli stejnému problému zasedne i městské zastupitelstvo. „Osobně žádnou variantu nepreferuji, klíčové jsou pro mě ceny tepla ve městě,“ uvedl Baxa. Podobně mluví i předseda představenstva Plzeňské teplárenské a místopředseda ODS v Plzni Roman Jurečko. „Dlouho argumentujeme potřebou najít pro podnik strategického partnera,“ opakuje stále Jurečko. Podle Jílka jsou to ale fráze, které problém neřeší. „Hledá se strategický partner, ale město nedefinovalo žádnou strategii,“ uvedl Jílek.

Co by teplárně přinesla každá z variant? Pokud radnice odprodá 34 procent akcií Sokolovské uhelné, přinese jí to okamžitý zisk do městské pokladny. Podle Runda by mělo jít asi o 700 milionů až miliardu korun. Ty by mohla současná koalice občanských a sociálních demokratů v příštích letech použít na různé investice. Rizikem je, že by se stamiliony korun rozplynuly v nejrůznějších projektech. Podle kuloárních informací se k této variantě přiklánějí spíš sociální demokraté. Pro hovoří i fakt, že Sokolovská uhelná má vlastní hnědé uhlí a na tento konkrétní typ jsou Plzeňské teplárenské kotle stavěné.

Hodnota teplárny? Až čtyři miliardy

Varianta fúze s EPH je běh na delší trať a žádný okamžitý zisk městu nepřinese. Je veřejným tajemstvím, že ji preferuje ODS, o jejíž byznys má jít. Spojení s tímto silným energetickým hráčem by mohlo podle odborníků přinést podniku v budoucnu vyšší zisky. Město ale ztratí stejně jako v případě prodeje části teplárny nad podnikem stoprocentní kontrolu. EPH navíc nemá vlastní uhlí a musí ho smluvně zajišťovat jinde. Městu v případě fúze garantuje dividendu 150 milionů korun pro příštích deset let.

Prodej teplárny odmítly před minulými komunálními volbami všechny politické strany. Teplárna je schopna vydělat ročně v průměru asi 600 milionů korun (před zdaněním) a její hodnota se odhaduje na částku mezi třemi až čtyřmi miliardami korun.