Právě proti tomu se ale postavily Děti Země i další sdružení občanů a podaly podnět a žalobu na kraj. Požadovaly, aby se místo skončeného zjišťovacího řízení uskutečnila tzv. velká EIA, tedy nejpřísnější posouzení vlivů stavby spalovny s roční kapacitou 95 tisíc tun odpadu.

„Vycházíme jim vstříc a rozhodli jsme se požádat o další posudek v nezkráceném řízení,“ prohlásil včera generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Vysvětlil, že to znamená navíc oponentní posudek a také veřejné projednávání stavby, které se ve zkráceném řízení nekonalo.

Podle Kamily Moučkové ze Sdružení Chotíkov, které je proti spalovně, ale není iniciativa z teplárny jen vstřícným krokem. „Je to ze strany teplárny jako investora spíš nutnost,“ prohlásila Moučková s tím, že bez tzv. velké EIA by totiž nemusela Plzeňská teplárenská získat miliardovou dotaci na stavbu z EU.

„Podle našich informací ještě žádný evropský projekt bez toho dotaci nedostal,“ podotkla Moučková.

Drápela trvá na tom, že důvodem je dobrá vůle firmy vůči veřejnosti i těm, kteří zkrácený posudek napadli. „Nevím, zda se nám velká EIA bude hodit kvůli dotaci, to jsem nezjišťoval. Držíme se českých zákonů a tady zcela stačí platný kladný posudek, který už máme,“ uvedl Drápela. Je přesvědčen, že i druhý posudek skončí s kladným výsledkem. Na to, zda to tak skutečně bude, ale firma už čekat nehodlá a v červnu požádá o miliardovou dotaci EU.

Spalovnu podporuje kraj, Plzeň i obce Chotíkov a Město Touškov. „Po jejím dokončení bude životní prostředí v lokalitě stoprocentně lepší než současná skládka. Zařízení bude špičkové, nebude hyzdit okolí,“ řekl technický ředitel teplárny Jiří Holoubek.

Rozhodnutí o dodatečném posouzení vlivu spalovny na životní prostředí podle metodiky tzv. velké EIA vítá plzeňská TOP 09. „Jsme rádi, že se teplárna rozhodla dobrovolně absolvovat velkou EIA. Může to ušetřit čas v dalších stupních stavebního řízení,“ uvedl místopředseda krajské TOP 09 Tomáš Jílek.