Akci pořádá Centrum španělské kultury a vzdělávání pod záštitou Velvyslanectví Španělského království a města Plzně v rámci projektu Plzeň – EHMK 2015. Cílem je představit Plzeňanům kultury jednotlivých zemí a do realizace projektu se zapojily i některé plzeňské školy, například Gymnázium Františka Křižíka.

„To třeba secvičilo několik písni v řečtině a makedonštině a sborově je na festivalu přednesou U Branky v rámci Maratonu čtení", říká ředitelka Centra španělské kultury a vzdělávání Martina Košanová. Na programu je promítání filmů, z nichž jeden pořadatelé i sami otitulkovali, výstava fotografií, taneční soutěže a workshopy, hudební performance nebo například degustace vín či kávy.
Průvodním tématem letošního ročníku je žena. „Sedm žen různých národností Evropy se sešlo k vytvoření unikátního projektu, který bude součástí Galavečera mezinárodní taneční soutěže ve flamenku Flamencopa Pilsen 2015 na Nové scéně DJKT. Pestrou škálu podob, kterou na sebe žena v průběhu života bere, tu reprezentují různé taneční styly nejen flamenkových tanců, ale dojde i na klasiku, jako je Ravelovo Bolero," dodává Košanová.

Festival není zaměřen jen na Španělsko a jeho kulturu, jak by se mohlo na první pohled zdát, nýbrž zastoupeny budou i další státy regionu – například Francie, Chorvatsko nebo Itálie a další země. Program naleznete na www.cskv.cz.