Snad před pár lety, když budky zažívaly největší slávu, stály u nich fronty lidí a mohl vážně volat někdo, kdo chtěl mluvit s někým konkrétním.

Dnes už ale stěží.

Většinou poblíž čeká vtipálek s mobilem, dobře se baví vašimi rozpaky a čeká, jestli mu nahrajete. V takovém případě do sluchátka řekne jedno dvě slova a je po všem.

Ačkoliv budky s automaty na mince či telefonní karty už zkrátka nejsou, co bývaly, stále využití mají. A nejedná se vždy o srandisty.

Podle údajů společnosti Telefónica Czech Republic se v roce 2012 z veřejných telefonů uskutečnilo přes 6,5 milionu hovorů. „Lidé do telefonních automatů vhodili více než 10 milionů kusů mincí včetně euromincí o celkové váze přibližně 50 tun. Průměrná délka hovorů trvala něco málo přes jeden a půl minuty," uvedl mluvčí společnosti Hany Farghali.

Z budek se často volá například na bezplatné tísňové linky – ročně dvěstětisíckrát.

Na Plzeňsku dnes máme 351 funkčních budek, skoro polovina stojí přímo v Plzni.

Velká část telefonů dnes žije díky reklamě. V České republice je 14 000 automatů, z toho 936 na území Plzeňského kraje, reklamní plocha je součástí deseti tisíc kabin. „Reklama umožní zachovat automaty i v obcích, kde je lidé využívají jen zřídka. Díky poutačům může Telefónica udržovat v provozu několik set automatů," pokračuje Farghali s tím, že dalším kladem reklamy na kabinách je její umístění v úrovni očí. Je díky němu zkrátka nepřehlédnutelná.

Automaty, to však nejsou jen budky. Jsou to i přístroje na stěnách budov i na zdech uvnitř.

Poměrně často je prý používají turisté na různých frekventovaných místech, cestující na nádražích.

A jak to je v Plzni?

„Nevím, jak kdo, ale já vídám v budkách jen pochybné existence. Chodí tam na záchod, kouří trávu, a že to je v sadech Pětatřicátníků, nikomu nevadí," krčí rameny Petra Plachá.

Budky v neposlední řadě lákají i zloděje. V jihoplzeňských Nových Mitrovicích se v lednu 2009 jeden díky automatu obohatil o osm tisíc korun v drobných mincích. Lákají samozřejmě také anonymní ohlašovatele bomb či jiných hrozeb, jež jsou většinou naštěstí plané.

„Ano, to je všechno pravda," přikyvuje Plzeňan Tomáš, „ale budky bych kvůli tomu nerušil. K přivolání pomoci a podobně jsou přece přímo ideální," dodává.

Kolik máme budek

Plzeň–město 170 (263)
Plzeň–sever 89 (102)
Plzeň–jih 92 (110)

(čísla v závorce jsou počty všech telefonních automatů, nejen těch umístěných v klasických budkách)
zdroj: Teléfonica Czech Republic