V seriálech a filmech z posledních let máme možnost sledovat herce, jak vyťukávají palcem čísla na mobilu. A stejný trend se přenesl i do každodenního života většiny lidí v Plzni a okolí.

Markéta Stupková z Líní chodí kolem telefonního automatu téměř každý den, nikdy ho však nevyužila. „Mám mobilní telefon a předtím jsem volala z pevné linky," uvedla žena s tím, že si v poslední době nevšimnula, že by z telefonní budky někdo volal.

Telefonovat z veřejného automatu občas někoho zahlédne pan Stanislav z Chlumčan. „Automat je u pošty a co mám možnost vidět, tak ho využívají hlavně starší lidé bez mobilů," řekl.

Ostatní lidé veřejné telefony většinou vyhledávají jako náhradu v případě rozbitého, zapomenutého či vybitého mobilu. „Z každého telefonního automatu v Plzeňském kraji je průměrně za měsíc čtyřicet placených hovorů plus dalších minimálně deset neplacených," uvedla Lucie Policarová, mluvčí Telefónicy O2, která přístroje provozuje.

Podle mluvčí největší zájem o volání z telefonních automatů byl v letech 1993 až 2002, od té doby klesá. Současně se se snižuje celkový počet přístrojů. Od roku 2004 v Plzni ubylo 200 přístrojů, na Plzeňsku 150. Jejich využití se stále snižuje v souvislosti s rozšířením mobilních telefonů. „Dříve v Chlumčanech stály čtyři telefonní budky, dnes je tu pouze jedna," vzpomněl si pan Stanislav.

Rušily se hlavně automaty na méně frekventovaných místech, kde se stávaly terčem zlodějů a vandalů. „Opilci věčně vytrhávali sluchátka nebo škubali listy z telefonního seznamu," popsal muž.

Odhánět nenechavce musel před časem místostarosta Štěnovic Radim Růžička. „Jeden z mladíků vylezl na přístroj a poskakoval po něm," uvedl Růžička s tím, že ve Štěnovicích bývaly tři automaty, zbyl už jen jediný.

Volání z automatů neláká i kvůli vyšším cenám ve srovnání s hovory z mobilů. Do přístroje musíte naházet alespoň 15 korun. „Potom zákazník může volat jednu minutu do mobilní sítě nebo tři minuty na pevnou síť," sdělila Policarová.

Telefonní budky provozuje Telefónica O2. Firma by podle zákona měla provozovat alespoň jeden telefonní automat v každé obci do 5000 obyvatel. Od roku 2013 by tato povinnost platila jen v případě, že by obce nebyla pokryty signálem GSM alespoň dvou operátorů.

Telefonní automaty na Plzeňsku

V Plzeňském kraji je 1028 veřejných telefonních automatů. V Plzni 291, v okrese Plzeň jih 120 a na severním Plzeňsku 110.

V roce 2004 v Plzni bylo 490 přístrojů, na jižním Plzeňsku 197 a v okrese Plzeň sever 184.

zdroj: Telefónica Czech Republic