Právě v západočeské metropoli se konala naprosto ojedinělá konference na téma Diagnostika, léčba a prevence závažných civilizačních onemocnění zaměřená na spolupráci lékařů s techniky.

„Zabýval jsem se metodou kontrastní angiografie, to znamená zobrazovací technikou cév. Nyní se používají dvě fáze, kdy se pacient ozáří jednou bez kontrastní látky a jednou s ní, a udělá se digitální rozdíl, aby lékaři získali obraz cév oddělený od všeho ostatního. Při postupu, který navrhuji, bude stačit snímek jeden s kontrastní látkou. Zkrátí se čas, ubude práce, sníží náklady a radiační zátěž pro pacienta,“ představuje výsledky své diplomové práce doktorand katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU Ivan Pirner.

K objevu dospěl za pouhé tři měsíce přesně během doby, kdy pracoval na zmíněné práci. „Používáme segmentaci. To je technika umělé inteligence, kdy z obrazu vybíráme určité oblasti, které mají souvislost se snímanou realitou. Snažíme se vysegmentovat ze snímku výpočetní tomografie pouze cévy, které je však obtížné oddělit od kostí, protože mají stejnou intenzitu, tedy jas. Ale pomocí kombinace několika segmentovacích metod se nám podařilo tuto úlohu zvládnout,“ říká Pirner.

Doktorand chce vytvořit propojení mezi katedrou kybernetiky a její pracovní skupinou Kvítek, kterou vede doktor Železný a Fakultní nemocnicí v Plzni. „Od spolupráce si slibujeme, že nám budou poskytovat data, která jsou nedostatkovým materiálem, protože jsou tajná a nikdo nám je nechce jen tak dát a konkrétní úkoly, které bychom řešili,“ uvádí Pirner.

Lékaři zase ocení řešení, které jim pomůže v léčbě a diagnostice závažných onemocnění. „Věřím, že naše konference vyvolá obrovský boom a otevřeme diskuzi také mezi lékařskými fakultami a technickými školami Evropě, “ sdělil přednosta chirurgie FN Vladimír Třeška. Velké využití vidí v tomto směru pro plánované biomedicínské centrum LF, které vyroste na Lochotíně.