Novým exponátem se chlubí Karel Tarantík, majitel populárního Air parku Zruč. Do sbírky všelijakých letadel, vrtulníků, pásových i kolových vozidel mu přibyl obrněnec zvaný Ještěrka. Samohybný 30milimetrový protiletadlového dvojkanón vznikl speciálními úpravami notoricky známého vojenského vozidla Praga V3S, z něhož využil především podvozek.


Ještěrku objevil Tarantík v Toužimi. „Nějaký sběrateli ji prodával na inzerát a protože ji ve sbírce ještě nemáme, moc dlouho jsem nepřemýšlel. Dal jsem za ni padesát tisíc. Už jsme seškrábali rez a začali ji natírat, dostane maskovací vojenský kabát,“ říkal spokojený Tarantík.


Opancéřovaný exponát má podle něho dva nedostatky. „Je nepojízdný a chybí mu kanóny. Mají být vzadu na korbě, hned za kabinou. Budu se je pokoušet sehnat a když se to nepodaří, tak alespoň nějakou imitaci, aby si lidé mohli představit, jak auto doopravdy vypadá. Co se týče motoru, řekl bych, že se nám ho podaří znovu rozchodit. Chybí v něm pár dílů,“ vykládal sběratel s tím, že bude třeba zjistit o Ještěrce veškeré podrobnosti a sepsat je na tabuli, aby návštěvníci věděli, s čím mají tu čest.


„Několik lidí mi třeba říkalo, že se montovaly v Plzni. Taky vím, že si ji často pletou s německým vozem Hakl z druhé světové války. Tady budou stát oba dva u sebe a všichni je budou moci porovnat – i když hlavní rozdíl je vidět hned. Hakl má vepředu kola a vzadu pásy, Ještěrka je jenom kolová,“ dodal.
Milovníci letectví ale zkrátka nepřijdou. „Aby někdo neřekl, že jsme Air park a vozíme aut a tanky, máme tu několik nových přírůstků. Přibyla dvě vrtulová ústrojí helikoptér – vlastně taková srdce těchhle strojů. A mimo to připravujeme jednu specialitu – už teď jezdíme do Prahy rozebírat větší dopravní letoun AN–24. Do Vánoc ho tady budeme mít,“ zakončil Tarantík.