Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Takhle by se to mělo dělat. Vesnice roku rozdělila ceny

Plzeňsko - Příchovice mají šikovné děti, v Kasejovicích pěstují kulturu, v Kožlanech zase knihovnu.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Předávání cen v Kornaticích.Foto: Foto: PK

V Kornaticích na Rokycansku se v sobotu konalo vyhlášení výsledků letošního krajského kola 21. ročníku soutěže Vesnice roku. Že Zlatou stuhu a tím pádem první místo získají Kornatice, tedy nebylo žádným tajemstvím. Ovšem komu porota přiřkla ostatní ceny?

Ať už obce získaly některou z barevných stuh, cen, diplomů či třeba stavební zlatou cihlu, starostové těch, které letos neuspěly nebo se vůbec nepřihlásily, by se jimi mohli inspirovat.

Hodnotící komisaři jim zkrátka vzkazují: Takhle by se to mělo dělat.

Z jihoplzeňských Příchovic si mohou vzít příklad vesnice, v nichž vázne práce s nej-mladšími obyvateli. Za zapojení dětí a mládeže do života v obci získaly Příchovice Bílou stuhu a 30tisícovou odměnu. „V letošním roce jsme si na tuto stuhu tak trochu mysleli," přiznává starostka Pavlína Nohavová. „Máme totiž hodně spolků s mládežnickou odnoží, navíc vloni u nás pod ochotnickým divadlem Buřina začala fungovat dětská Buřinka, úspěchy slaví také junioři místního Billiard Clubu, velmi šikovní jsou i naši skauti a národní házenkáři," jmenuje starostka.

Komisi se prý líbilo také nové hřiště u příchovické mateřinky, které obec mohla udělat díky Oranžové stuze, již vyhrála vloni.

Kasejovice zase zabodovaly společenským životem. Modrou stuhu si vysloužily množstvím spolků, které v městečku působí, stále živým Kulturně-společenským a vzdělávacím centrem, velkým sportovním areálem i muzeem.

Severoplzeňským Kožlanům patří Diplom za moderní knihovnické a informační služby. Zač město ocenění získalo, ví knihovnice Hana Tupá. „Máme tu příjemné prostředí, které se snažíme pořád udržovat, a lidé k nám chodí rádi. Nic víc v tom není," říká.

Poslední obcí z Plzeňska, jež získala některou z hlavních cen, jsou severoplzeňské Hněvnice. Patří jim Zlatá cihla kategorie A za obnovu či rekonstrukci památek. V tomto případě se ukázalo, že obec nemusí vždy zaujmout tím nejnovějším. Kapličku, do níž nechala zasadit náhrobní kámen z odstřeleného kostela, totiž obec od základů znovu postavila už v roce 2013.

Do Vesnice roku se letos z Plzeňského kraje přihlásilo 25 obcí. V rámci republiky to je rekord, v žádném jiném kraji takový zájem nebyl.

Autor: Pavel Korelus

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu
2

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení