Čtyři vojenské dobové kempy a v nich zhruba čtyři sta dobrovolníků. Letošní Slavnosti svobody v Plzni opět slibují jedinečnou atmosféru. Lokalita U Zvonu, v Křižíkových sadech, za Plazou a Peklem se ponoří do 40. let minulého století. „Návštěvníci si na našem stanovišti před Peklem mohou vyzkoušet výstroj americké armády a námořní pěchoty,“ sdělil Ondřej Černý z Klubu vojenské historie JTF Raiders. Expanzi slibuje stanoviště v Křižíkových sadech, kde si osazenstvo tábora připomene příslušníky 2. pěší divize. „Budeme tu mít účastníky z celé Evropy a zřejmě i z USA. Na programu je i večerní zábava, módní přehlídka nebo přehlídka vojenských uniforem,“ vypočítává Daniel Malý z Klubu vojenské historie Tommy a Yankee. Na dobu slavností (3. až 6. května) jsou jako každý rok chystána dopravní omezení. 

Klokaní mládě Jumpy v plzeňské zoo
FOTO: Klokaní mládě se jmenuje Jumpy

Povídání s kaplany

V sobotu bude před katedrálou sv. Bartoloměje rozložen speciální stan. Od 10 do 18 hodinzde budou tři vojenští kaplani, kteří zájemcům představí svou službu v armádě. Mezi pozvanými je Josef Konečný, jenž se účastnil misí v Kosovu nebo Iráku. Od 15 do 16.30 se kaplani přesunou do Karmelitánského knihkupectví (Solní ulice) na besedu spojenou s prezentací knih o vojenské tematice. V neděli se od 10.30 koná vojenská mše, již celebruje plzeňský biskup a někdejší hlavní armádní kaplan Tomáš Holub. Před zahájením vyjde uniformovaný průvod z biskupství.

Američan uvede one-man show o dědečkovi

Unikátním způsobem představí americký historik a herec Patrick Dewane (na snímku) Plzeňanům při letošních Slavnostech svobody příběh svého dědečka, Čechoameričana Matta Konopa. Ten se v roce 1945 podílel na osvobození západních Čech, odkud jeho rodina pochází.

Martin Straka
Straka opouští střídačku bronzové Plzně, chce si odpočinout od "áčka"

Dewane se o zážitcích svého dědy z konce války dozvěděl až řadu let po jeho smrti z dochovaných zápisků a rozhodl se podat je veřejnosti formou one-man show, v níž sám účinkuje.

„Byl jsem tak posedlý příběhem svého dědečka, že jsem o něm vyprávěl komukoli. A obvyklou reakcí bylo něco ve smyslu: Jé, měli by o tom udělat film nebo divadlo. A jednoho dne mi vnitřní hlas řekl: Na co čekáš? a napsal jsem scénář sám,“ vzpomíná Dewane na vznik show Náhodný hrdina, s níž objíždí Spojené státy a občas zavítá i do Česka. Letos bude v Plzni k vidění 3. května od 20 hodin v Depu. Vstupenky lze zakoupit už nyní na webu www.depo2015.cz.

Program Slavností svobody najdete ZDE.