Náměstí plné pověstí. Tak se jmenuje hra, kterou dali dohromady pracovníci Ústřední knihovny pro děti a mládež. Hlavní myšlenkou bylo dostat současnou mladou generaci od počítačů a něco nového ji naučit. Kromě aplikace v telefonu děti potřebují už jen tužku a papír, kam si budou zaznamenávat své odpovědi. Jejich kroky povedou na náměstí, kde je čekají čtyři domy, čtyři příběhy a stejný počet úkolů. A možná i něco navíc.

Čeká je třeba příběh domu č. 8, kterému se říká U Božího oka a patří k jedné z nejstarších staveb ve městě. Podle pověsti jej kdysi dávno vlastnila lakomá perníkářka, která přistihla malého chlapce při krádeži perníkové panenky. Bohužel to s ním nedopadlo vůbec dobře, ale jak vlastně skončila perníkářka? A co to Boží oko? Najdete je?

Hra prozradí třeba i příběh Chotěšovského domu, pod kterým byly podle pověsti zakopány dva poklady. Víte, co se s nimi stalo? A co je v domě dnes?

„Děti dnes tráví opravdu hodně času u počítačů, tak nás napadlo je od nich zvednout a pozvat je na zajímavou procházku městem, při které se i něco dozvědí. Forma pověstí je navíc velice atraktivní,“ vysvětlila vedoucí Ústřední knihovny pro děti a mládež Petra Pekárková. Když s ostatními pracovníky vymýšleli zadání hry, inspirovaly je např. knihy Plzeňská strašidla, Plzeň krok za krokem I. či Zlatá kniha plzeňských pověstí.

Na procházku je možné vyrazit až do konce června, kdy je také nejzazší termín pro zaslání správných odpovědí na ukdm@plzen.eu. „Dětem pak za odměnu pošleme video z naší půdy, kde je ukryto strašidelné překvapení,“ nastínila Pekárková. Kromě on-line aplikace, ke které se dostanete přímo zde, dále též prostřednictvím webových stránek knihovna.plzen.eu nebo facebookové stránky knihovny, je možné využít i tištěného průvodce, který je k dispozici přímo v knihovně.

Obdobnou interaktivní hru připravuje i Knihovna Vinice. Dětem nabídne procházku po plzeňských Boleveckých rybnících.