Mladí hasiči ze sborů z Oplota, Blovic a Přeštic byli v Plasích už popáté. „Celkem jezdíme ale deset let, předtím jsme tábořili v Bezděkově. Letos je tu s námi 35 dětí různých věkových kategorií – od opravdu malých až po ty starší puberťáky,“ smála se táborová vedoucí Renata Vídršperková.

Kdo by čekal, že tábor hasičů je něco jako taková malá vojna, byl by překvapený. „Je to klasický tábor se vším všudy, jen se hasičině věnujeme více při různých soutěžích a hrách,“ pokračovala vedoucí.

„Děti se procvičují ve vázání uzlů, práci s buzolou, zdravovědě, různých značkách, orientaci v přírodě. Jsou to všechno věci, které se jim budou hodit vždycky, nejen ve sboru,“ doplnil ji Hanuš Vídršperk, další z vedoucích.

Hasiče nepozvali

Zvát si jako zpestření programu dnes tolik oblíbené hasiče i s ukázkou jejich práce a techniky by v tomto případě bylo nošení dříví do lesa, takže se vedoucí museli poohlédnout po něčem jiném. Letos to vyhrála vězeňská služba. „Přijel ředitel borské věznice, který o věznici také vyprávěl a dětem odpovídal na často záludné otázky. Všichni jsme pak viděli i ukázky sebeobrany, zadržení pachatele i práci kynologa. Měli obrovský úspěch, byli skvělí,“ uvedla Vídršperková.

Její slova hned potvrdilo několik dětí. „Ve vězení bychom se měli líp než teď. Mají teplá jídla a pěkné ,pokoje´,“ tvrdily.

V pondělí odpoledne, den před odjezdem, přijeli další hosté, špičkoví republikoví reprezentanti v timbersportu, dřevorubeckém sportu. Několikanásobný mistr republiky Jan Svoboda, Jan Kamír a Martin Komárek předvedli, co dokáží se sekerou, motorovou i ruční pilou a nechali děti zasoutěžit si o ceny. Stejně jako dozorci se i oni setkali se zaslouženým úspěchem a bouřlivými ovacemi. Na jejich vystoupení se navíc kromě hasičů seběhli podívat i táborníci z ostatních částí Máje.

Diskotéka byla nej

„Líbil se mi i výlet na hasičské oslavy do Dýšiny, kde byli i blovičtí hasiči. Pěkná byla i pouť tady,“ pochvalovala si Petra Wolfová z Oplota. Všeobecnému úspěchu se těšily masové akce, především pak jedna z nich. „Diskotéka byla úplně nejlepší,“ shodovaly se další Oploťačky Kateřina Vizingrová a Ivana Radová. „Mně se asi nejvíc líbila stopovačka,“ dodala Eva Šusterová.

„Před odjezdem nás čeká ještě velký táborák a diskotéka, ráno pak vyhlášení soutěží a předání cen. A pak už sbalit a odjezd,“ dodala vedoucí.

„Už abysme tu zase byli,“ doplnily ji ještě děti a připravovaly se k hromadnému útoku na táborovou kuchyni s večeří